Úřady ještě nemají software na třírychlostní rodičovskou

Praha - Ani necelý měsíc před odstartováním třírychlostní rodičovské nemají úřady počítačový program, s jehož pomocí budou nové příspěvky vyplácet. Úředníci ještě neabsolvovali školení, jak mají nový systém obsluhovat. Vyplývá to z ankety mezi jednotlivými úřady. Ministr práce Petr Nečas (ODS) ale řekl, že nový systém rodičovské je připraven. Neočekává, že by od Nového roku nastaly větší komplikace.

Rodiče budou moci od ledna volit, zda s malým potomkem zůstanou doma dva, tři či čtyři roky. Při nejkratší rodičovské dovolené budou měsíčně pobírat 11.400 korun, při tříleté 7600 a při čtyřleté 3800 korun. Rozhodovat se budou nejen lidé, kterým se narodí děti příští rok, ale i ti, kteří už malé potomky mají. Dvouletou variantu si mohou vybrat rodiče s příjmem vyšším než asi 16.000 korun hrubého. Požádat o ni musí, když je dítěti 22 týdnů. O tříletý rodičovský příspěvek se žádá ve 21. měsíci věku dítěte.

Úřady odeslaly lidem, kteří „rodičovskou“ pobírají, informace a formuláře žádostí koncem listopadu či začátkem prosince. V Libereckém kraji oslovily 5619 lidí. „Zpět se nám vrátily již stovky vyplněných žádostí,“ uvedla vedoucí odboru státní sociální podpory libereckého úřadu práce Marie Vejvodová. Podle ní úřad žádosti jen shromažďuje. Úředníci je nemohou zpracovat, protože v počítači nemají nový software. Se starým budou v lednu ještě počítat výplatu dávek za prosinec. Teprve pak bude možné prý nový program nainstalovat.

Úředníci také zatím ještě nevědí, jak budou od počátku roku s novým systémem pracovat. „Teď k tomu budeme mít školení,“ řekla ČTK vedoucí oddělení státní sociální podpory na kutnohorském úřadu práce Jitka Černá. Dodala, že informační dopisy s formuláři úřad lidem zaslal včas. Problémy nezaznamenal. „Pokud si rodiče s něčím nevědí rady, pomohou jim naše pracovnice,“ uvedla Černá.

Nečas odmítá tvrzení, že by systém nebyl připraven. Kritiku označil za „nemístnou“. Úředníci jsou podle něho na nový systém připraveni a lidé mají na odevzdání žádostí téměř dva měsíce. „Úmyslně jsme čekali až jakoby na konec roku. Známe všechny své pappenheimské a víme, že kdybychom dopisy poslali v září, tak je všichni někam založí a zapomenou, že na konci roku mají něco udělat,“ řekl ministr. Neočekává, že by nový systém provázely větší potíže. Míní, že obavy pramení hlavně z toho, že už nebude existovat jednotný systém a lidé se budou muset sami rozhodovat.

Problémy s novinkou nezaznamenal úřad práce v Plzni. "Žadatelé formuláře nosí vyplněné perfektně," uvedla vedoucí oddělení státní sociální podpory plzeňského úřadu práce Jana Černá. Ani mluvčí brněnského pracovního úřadu Ivana Ondráková nečeká, že by novinka způsobila nějaké těžkosti. Práci navíc si mezi sebe úředníci rozdělí. Už teď denně vyřídí desítky telefonátů s dotazy. Ondráková dodala, že za poslední tři roky úřadům práce přibyla řada nových povinností, počet pracovníků přitom zůstal stejný.