Tři krajské organizace KDU-ČSL vybraly volební lídry

Praha - Krajské organizace vládní KDU-ČSL se dnes připravovaly na krajské volby, jež se uskuteční příští rok na podzim. Své volební lídry vybraly tři stranické organizace. Jihomoravské křesťanské demokraty povede v krajských volbách současný hejtman Stanislav Juránek, který bude kandidovat již potřetí. V čele kandidátky středočeské KDU-ČSL bude náměstek hejtmana Josef Vacek a lídrem moravskoslezské KDU-ČSL bude šéf krajské organizace strany a náměstek hejtmana Pavol Lukša.

Juránka vybrali za lídra delegáti konference v Sudicích na Blanensku. Juránek novinářům řekl, že v krajských volbách chce vyhrát. Jižní Morava patří mezi bašty lidovců a tamější stranická organizace je jednou z nejsilnějších organizací KDU-ČSL v zemi. Lidovci jsou první na jihu Moravy, kteří zvolili kandidátku pro krajské volby. V ostatních stranách jsou jména lídrů známa neoficiálně.

Na konferenci v Sudicích vystoupil i předseda strany Jiří Čunek. Vytknul spolustraníkům, že ho někteří kritizovali v médiích. Nazval to „kopáním do vlastního předsedy“. „I kdyby měli pravdu, tak si měli dát půst,“ řekl Čunek, který v uplynulých měsících čelil podezření z korupce.

Vacka jako lídra středočeské kandidátky KDU-ČSL zvolili účastníci konference v Praze. Strana půjde ve středních Čechách do voleb s největší pravděpodobností opět v koalici. O tom s kým, se zatím nerozhodlo, řekla ČTK krajská tajemnice Renata Milerová.

Neúspěchem skončily primární volby pro předsedu krajské organizace Josefa Janečka. Vyvodil z toho osobní zodpovědnost a funkci položil. „Protože to nebyl první neúspěch, uznal, že jako předseda má oslabenou pozici, a odstoupil,“ uvedla Milerová. Úřadující předsedkyní krajského výboru se stala dosavadní místopředsedkyně Helena Langšádlová.

Nynějšího náměstka hejtmana a starostu Čeladné na Frýdecko-Místecku Lukšu jako jediného navrženého lídra kandidátky podpořila drtivá většina delegátů krajské konference, dostal 60 ze 74 možných hlasů. Lidovci, kteří mají nyní v krajském zastupitelstvu osm křesel a spolu s ODS se podílejí na tvorbě regionální politiky, by chtěli příští rok ve volbách získat až deset mandátů.

Jedním z volebních soupeřů Lukšy bude exministr zemědělství Jaroslav Palas, který na severní Moravě povede v krajských volbách opoziční sociální demokraty.