Studie: Víc než v Česku se krade jen v Pobaltí

Praha – Češi jsou přeborníci v krádežích v obchodech. Vyplývá to z výsledků mezinárodní studie. V českých obchodech se ročně ztratí zboží za necelých devět miliard korun. Ročně se v českých obchodech ztratí skoro 1,5 % obratu obchodníků. Ve dvaadvaceti sledovaných evropských zemích je to zboží za 700 miliard korun.

Víc se krade jen v pobaltských zemích, naopak nejméně v Rakousku a Švýcarsku. O kolik případů ale konkrétně jde, není možné zjistit. Zloději se totiž zaměřují většinou jen na levnější věci. „U většiny krádeží v obchodech je škoda nižší než pět tisíc korun. To znamená, že se jedná o přestupek a toto jednání se potom nedostane do statistik trestných činů,“ vysvětluje mluvčí Policejního prezidia Roman Skřepek.

Jak konkrétně se zboží v obchodech ztrácí zjišťovala společnost KPMG. Téměř polovinu ukradnou zákazníci, zaměstnanci pak patnáct procent. Zbytek zboží se pak ztratí například při přepravě nebo při nesprávném zacházení. To, že obchodníci o zboží přijdou přitom není jejich jediná ztráta. „Dá se říci, že na tom tratí i daňově, protože část těchto nákladů nemůže být posouzena jako daňový náklad a de facto dochází ke zdanění,“ říká manažerka společnosti KPMG Michaela Thelenová.

S blížícími se Vánocemi krádeží v obchodech přibývá. Výjimkou nejsou ani nájezdy skupin organizovaných zlodějů. „V předvánočním čase je nárůst počtu krádeží v řádu desítek procent,“ vypočítává mluvčí společnosti Ahold Libor Kytýr.

Supermarkety spolupracují s městskou i státní policií, obchody hlídá ochranka v uniformě i civilu. Zboží má navíc elektronické zabezpečení. Podle obchodníků se už proti krádežím víc dělat nemůže. „Zamezit ztrátám nebo krádežím se vám nepodaří nikdy a může se stát, že za všechny prostředky ochrany zaplatíte ve finále víc, než kolik tím dokážete uchránit,“ myslí si Vyhnálek.

Největší zájem mají zloději před Vánocemi o elektroniku, cukrovinky a alkohol. Češi ale nekradou jen zboží v samotných obchodech. Z parkovišť před super a hypermarkety ročně zmizí nákupní vozíky za několik desítek milionů korun.

Hůře než v Česku jsou na tom jen v Pobaltí.
Hůře než v Česku jsou na tom jen v Pobaltí.