ČSSD boj za zrušení poplatků ve zdravotnictví nevzdává

Praha - Sociální demokraté připravují další pokus, jak zabránit poplatkům ve zdravotnictví. Sepsali speciální zákon a teď pro něj hledají podporu i mezi koaličními poslanci. Vláda poplatky hájí, když říká, že mají zastavit plýtvání léky a donutit pacienty, aby k lékaři nechodili zbytečně.

ČSSD by ráda zrušila všechny platby: u doktorů, v nemocnici, za recept i na pohotovosti. „Doufám, že minimálně někteří poslanci od lidovců tento návrh podpoří, protože se netají tím, že se jim poplatky také nelíbí,“ konstatoval David Rath (ČSSD). Podle Jiřího Carbola (KDU-ČSL) je návrh sociálních demokratů populistický a předkládají jej proto, že jsou v opozici. Jeho stranický kolega Ludvík Hovorka naopak v poplatcích určitý problém vidí. Již dlouho kritizuje, že se budou vybírat i za děti.

Reforma v létě prošla jen díky hlasům nezařazených poslanců Michala Pohanky a Miloše Melčáka. Tomu by, jak dnes řekl, vyhovovalo, kdyby se poplatky za recept a návštěvu u lékaře zrušily úplně. Pro zrušení poplatků v ordinacích jsou i komunisté. „Takový návrh podpoříme. Nezáleží nám na tom, jestli bude náš, nebo společný, nebo návrh sociální demokracie,“ potvrdil předseda KSČM Vojtěch Filip.

Zcela jistě ale zákon narazí u občanských demokratů a zelených, mimo jiné i proto, že s penězi od pacientů počítá státní rozpočet. Předsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Jacques (SZ) nevidí důvod, proč na poplatcích cokoliv měnit. Zkomplikovalo by to podle ní reformu jako takovou. „Považuji to za kolorit sociální demokracie, stejně jako návrhy týkající se změny DPH,“ prohlásil 1. náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

Celou vládní reformu napadli sociálně demokratičtí poslanci u Ústavního soudu. Ten zatím sbírá podklady.