Armáda chce reorganizovat leteckou záchrannou službu

Praha - Po záchranných praporech chce armáda reorganizovat i jedinou armádní letku, která zajišťuje leteckou záchrannou službu sloužící veřejnosti. Osm vrtulníků se tak přemístí na základnu v pražských Kbelích, v Plzni se bude střídat jeden stroj.

Vojenské zdravotnické vrtulníky mohou na rozdíl od většiny civilních létat i v noci nebo v mracích. Na kontě mají stovky zásahů, pravidelně pomáhají i při záplavách. Armáda však nyní šetří, takže vše kromě jednotek schopných nasazení v zahraničních misích musí být uskrovněno. Po reorganizaci záchranných praporů, určených na pomoc při neštěstích a živelných pohromách, čeká to samé i leteckou záchranou službu.

„Reorganizace uvnitř Armády České republiky se dotkne i jednotek dislokovaných v Líních. Letecká záchranná služba v Plzni ale zůstane zachována ve stejné míře jako dosud,“ informuje mluvčí Misterství obrany ČR Jan Pejšek. Armáda uvažuje i o tom, že zruší řídící věž, a omezí tak létání v noci a za špatného počasí. To by se však podle Pejška nemělo stát dříve, než v roce 2009: „Minimálně do konce příštího roku zůstane řídící věž v plném provozu. Jak to bude dál, se v tuto chvíli řeší.“

Spolu s vrtulníky končí v Plzni i 24 pilotů. Ivan Žák létá v plzeňské záchrance už od roku 1991: „Máme vycvičených několik osádek pro leteckou záchrannou službu, což je specifická činnost i v rámci armády, a nějakým rozhodnutím se tohle všechno zabalí.“ Velitel plzeňské letky Martin Pojar potvrzuje, že obava mezi lidmi o ztrátu místa a následně i práce bezesporu je.

Armáda zatím neví, jestli bude mít pro všechny piloty uplatnění. Původně totiž uvažovala o úplném zrušení záchranky, nyní však hovoří o reorganizaci. Létání pro zdravotníky už ale omezila policie, která své vrtulníky stahuje z Hradce Králové a Brna. Zůstává již tak jen v Praze. Letecký publicista Martin Velek má na připravovanou reorganizaci jasný názor: „Jakýkoliv pokus ořezat záchranou službu je hrubá chyba, která se velice vymstí.“

V pátek sněmovna schválila novelu zákona, která určuje povinnost financovat letecké záchranky ministerstvu zdravotnictví. To vojáky v Plzni a policisty v Praze chce a najisto s nimi počítá. Ostatní místa podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše cuketa zajistí nestátní poskytovatelé. Na tom že leteckou záchranku v Líních platí společně armáda a ministerstvo zdravotnictví, by se do budoucna nic měnit nemělo.

  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/15/1486.jpg
  • Vojenský záchranný vrtulník Armády České republiky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/15/1488.jpg
Vydáno pod