Švejnar se sešel s lidovci

Praha – Ekonom Jan Švejnar se dnes sešel se senátory KDU-ČSL, u kterých hledá podporu pro případnou kandidaturu na prezidenta. Avšak ani po dnešní schůzce podporu lidovců ještě nemá jistou. KDU-ČSL se chce definitivně rozhodnout, pro koho budou v prezidentských volbách hlasovat, až po schůzce s Václavem Klausem. Švejnar může zatím počítat s hlasy zelených a sociálních demokratů, pro jeho zvolení tedy bude klíčová podpora lidovců.

Jan Švejnar navíc zatím nepotvrdil, jestli skutečně půjde do souboje s Václavem Klausem, už si ale sestavil pětičlenný tým, který by mu měl pomáhat. Součástí pětičlenného týmu jsou dva emigranti, Švejnarova osobní asistentka a dva bývalí spolupracovníci bývalého ministra zahraničí a současného europoslance Josefa Zieleniece - někdejšího rivala Václava Klause uvnitř ODS.

Švejnarovi budou k dispozici dva političtí poradci: jedenatřicetiletý Lukáš Macek, který pracoval na Zieleniecově kampani do Senátu i Evropského parlamentu, a sedmapadesátiletý emigrant Michael Kraus, jenž působí v USA jako profesor politologie. Mediální poradkyní Švejnara je Klára Jirovcová Pospíšilová, která byla v letech 1992 až 1995 mluvčí tehdejšího premiéra Klause a později přešla k Zieleniecovi.

Tým doplňuje Karel Matoušek, jenž pracuje v USA jako obchodní manažer, a Elen Navrátilová, která dělá Švejnarovi od roku 2003 osobní asistentku. Švejnarovi pomocníci údajně všichni pracují zadarmo a někteří z nich si již vzali v zaměstnáních dvouměsíční volno, aby se mohli plně věnovat prezidentské volbě.