Zřícené letadlo u Kyjeva patřilo firmě Fun Air z Karlových Varů

Karlovy Vary - Zřícené letadlo Beechcraft C90, v jehož troskách zemřelo v neděli u ukrajinského Kyjeva pět českých občanů, patřilo firmě Fun Air z Karlových Varů. Zahynul v něm také jediný majitel této letecké společnosti, čtyřiatřicetiletý Miroslav Jäger. ČTK to dnes potvrdil ředitel karlovarského letiště Václav Černý.

Firma Fun Air se před nedávnem dohodla se společností Letiště Karlovy Vary a Karlovarským krajem jako vlastníkem letiště na užší spolupráci. Měla dostat do pronájmu největší hangár, aby ho využila jako základnu pro nepravidelné obchodní lety. Tento záměr schválila minulý týden i rada kraje. „Je to čerstvá událost, těžko teď lze říci, co bude dál. Informaci o katastrofě mi potvrdili lidé blízcí Miroslavu Jägerovi,“ uvedl Černý.

Jasno nemá nyní ani vedení Karlovarského kraje. Podle náměstka hejtmana Jana Zborníka byla smlouva o pronájmu zázemí letiště firmě Fun Air před podpisem. Teď není jasné, jaký bude další osud firmy a zda za ní bude někdo jednat. „Počkáme na ukončení výsledků vyšetřování leteckého neštěstí, potom se rozhodneme, jak budeme postupovat,“ poznamenal Zborník.

Firma Fun Air z Karlových Varů právě letos rozšířila svůj letecký park o stroj Beechcraft C90B s německou imatrikulací D-IBDH. Přeregistrován a zapsán do leteckého rejstříku ČR měl být letoun až v roce 2008. Fun Air působí v Karlových Varech od roku 2004 a specializuje se především na pilotní školu, kondiční létání, půjčování letadel, vyhlídkové lety a služby aerotaxi. Vlastní osm letadel, hlavně typu Cessna.

V pátek ještě Jäger ČTK řekl, že počet letů se pohybuje kolem jednoho tisíce za rok. „Chceme poskytované služby nadále rozvíjet, a proto potřebujeme větší zázemí. To byl důvod k dohodě s Karlovarským krajem o pronájmu letiště. Současnou nabídku rozšíříme především o obchodní nepravidelné lety,“ uvedl Jäger.

Stroj se z dosud nejasných příčin zřítil na pole u kyjevského silničního okruhu a začal hořet. Nad městem v té době prý byla mlha. Havarované letadlo odstartovalo po 13:30 z letiště v Hradci Králové. Stroj spadl kolem 16:00 SEČ z výšky přibližně 2,5 kilometru nedaleko druhého největšího kyjevského letiště Žuljany. Na jeho palubě byli zástupci české společnosti Minib, která vyrábí například topné a teplovodní konvektory.

Podle ukrajinských představitelů je nejpravděpodobnější příčinou neštěstí chyba pilota.

V letošním roce jde již o druhý případ leteckého neštěstí v zahraničí s tragickými následky pro české občany. V červnu havarovalo v Kambodži letadlo An-24 kambodžské společnosti PMT Air s 22 lidmi na palubě, mezi kterými byli tři Češi. Havárii nikdo nepřežil.

Tragicky skončil v srpnu 2005 také pád malého letounu Cessna-172 s českou registrací, který se zřítil zhruba hodinu po startu nedaleko simplonského průsmyku u švýcarsko-italské hranice. V letadle přišly o život čtyři osoby z České republiky.

V září 2002 zahynul jeden Čech a jeden Francouz při havárii jednomotorového letadla Zlín 526 F, které se zřítilo na letišti u města Blois v centrální Francii.