Švejnar svou eventuální kandidaturu na prezidenta oznámí až příští týden

Praha - Profesor Jan Švejnar dnes po schůzce se senátory KDU-ČSL sdělil novinářům, že se o přijmutí nabídky kandidovat na prezidenta republiky chce rozhodnout až příští týden. Odklad Švejnar zdůvodnil tím, že ještě do konce týdne proběhnou jednání politických stran ohledně jeho podpory. V sobotu se kvůli tomu má sejít širší vedení ČSSD i KSČM.

„Jakmile budu znát výsledek, tak se o tom poradím a někdy příští týden bych se rozhodl,“ uvedl Švejnar, který zatím do konce týdne nemá naplánováno žádné další setkání s parlamentními frakcemi, ani s komunistickými poslanci. A to i přesto, že bez získání jejich hlasů nebude jeho kandidatura moci být úspěšná. Švejnar rovněž uvedl, že bez dostatečné podpory kandidovat nebude. Co přesně ona dostatečná podpora znamená, je podle jeho slov zatím otevřené.

Švejnar nicméně potvrdil, že ještě tento týden by rád shromáždil podpisy alespoň deseti zákonodárců, které jsou nutné pro předložení oficiální nominace, a že by měl rád podpisy z celého politického spektra. „Ještě nejsme ve fázi, kdy mohu říci, že jsme (podpisy) získali nebo nezískali, ale rozhodně tento týden bych rád získal řekněme deset podpisů tak, abych mohl kandidovat v případě, že bych chtěl kandidovat,“ uvedl Švejnar.

„To samozřejmě nevím, ale byla to velice dobrá diskuse,“ uvedl Švejnar na dotaz, zda dnes získal lidovce. „Oni se musí poradit, ale samozřejmě si slibuji, že podporu dostanu,“ řekl. Lidovci mu podle něj kladli standardní otázky ohledně jeho názorů. „Bylo to příjemné povídání,“ uvedl předseda senátorů KDU-ČSL Adolf Jílek s tím, že Švejnar uspokojil většinu tazatelů. „To ještě nechme být,“ uvedl Jílek na dotaz, zda by se podepsal pod Švejnarovu kandidaturu. „Je to jeden z možných kandidátů a myslím si, že má vysokou hodnotu,“ dodal.

Místopředseda KDU-ČSL David Macek má po více než hodinovém setkání se Švejnarem pocit, že si Švejnar lidovecké senátory naklonil, i když výslovně je o podpisy pod svou případnou kandidaturu nepožádal. „Za sebe můžu říct, že bych byl rád, kdyby se Jan Švejnar stal prezidentem České republiky,“ informoval Macek, kterého zaujalo, že Švejnar velice pozitivně mluvil o roli církví jako o jednom z pilířů občanské společnosti. „To mi bylo velice sympatické,“ prohlásil lidovecký politik. Dojem na něj udělala i Švejnarova reakce na to, když se před ním převrhla sklenice plná vody. „Tu situaci ustál s velkou noblesou. I to myslím, že byla docela zkouška,“ prohlásil.

Na setkání se Švejnarem kladně reagoval i náměstek ministra Cyrila Svobody a šéf zlínské krajské organizace KDU-ČSL Jiří Stodůlka, podle něhož je Švejnar „člověk světového formátu“.

Zatím není příliš zřejmé, kdy KDU-ČSL řekne jasné slovo k únorové volbě hlavy státu. „Dočkáte se brzy,“ dodal Macek. Podle Jílka je to otázka pro předsedu strany a senátora Jiřího Čunka, ten ale na dnešním setkání se Švejnarem chyběl.

Klaus je pokládán za favorita voleb díky zákonodárcům ODS, kterým k většině chybí v obou komorách parlamentu jen 19 hlasů. Švejnarovi nenahrává ani průzkum veřejného mínění agentury Median pro Mladou frontu Dnes, podle něhož tohoto profesora ekonomie téměř polovina obyvatel republiky vůbec nezná a za prezidenta by ho chtělo jen 15 procent lidí. Podle necelých dvou třetin obyvatel by měl souboj o post hlavy státu vyhrát Klaus.