Linda Čermáková a její syn se přestali skrývat před otcem chlapce

Praha - Linda Čermáková a její devítiletý syn Daniel jsou doma, skrývali se celé tři měsíce. Matka se nechtěla podvolit rozhodnutí soudu, který Daniela při sporu o jeho péči poslal do dětské léčebny v Říčanech. Platnost tohoto rozhodnutí o víkendu vypršela a soud ho neprodloužil. Lindu Čermákovou teď čeká vysvětlování na policii.

Sociální pracovnice nepožadovaly prodloužení předběžného opatření soudu. Devítiletý Daniel už do Olivovy dětské léčebny nemusí, vrátil se tak po několika měsících do svého dětského pokoje. Otce návrat Daniela a jeho matky překvapil, zajímá ho však, kde se Linda Čermáková se synem tři měsíce skrývala.

Linda Čermáková popisuje: „V podstatě nám nic nechybělo, jen jsme nebyli doma, byli jsme na vhodném a bezpečném místě pro dítě.“

Podmínkou návratu ale bylo, aby Daniel pravidelně docházel na ambulantní terapie na specializované pracoviště do Domu tří přání. Podrobit se jí musí i matka a otec.

Podle mluvčího Obvodního úřadu pro Prahu 6 Martina Šalka bude tato cesta vést i k tomu, že se Daniel urychleně vrátí do školy. Právě kvůli tomu, že Daniel nechodil do školy a matka ho neodvedla do Olivovy léčebny, musí teď Linda Čermáková dořešit svůj případ s policií. Hrozí jí trest za ohrožení výchovy a maření výkonu úředního rozhodnutí. Také je po ní i jejím synovi stále vyhlášeno celostátní pátrání.

K tomu komisař kriminální policie Vladimír Veselý dodává: „Musíme celou věc uzavřít, jsme ve spojení s právníkem matky. Ta se zítra dostaví k výslechu, a tady se věc dořeší.“

Umístěním Daniela do Olivovy léčebny vyvrcholil v září spor obou rodičů. O syna se dohadují osm let. Otec se nechal inspirovat příběhem o rok starší Terezy a navrhl poslat Daniela do léčebny. Soud mu vyhověl.