Soud zrušil exekuci armádního majetku

Praha - Městský soud v Praze zrušil exekuci armádního majetku. O jeho obstavení rozhodl v srpnu Obvodní soud pro Prahu 6 kvůli údajnému pětitisícovému dluhu ministerstva obrany Západočeské energetice (ZČE).

Právní zástupkyně společnosti ČEZ, která se po sloučení firem stala právní nástupkyní ZČE, Růžena Růžičková vzala u odvolacího soudu návrh na exekuci zpět. Soudkyně Hana Čvančarová tedy zrušila nařízení obvodního soudu a řízení zastavila. Žádnému z účastníků nepřiznala právo na zaplacení výloh, ČEZ však musí uhradit 7735 korun za soudního exekutora.

Náměstek ministryně obrany Radek Šmerda uvedl, že zatím je těžké vyčíslit škody, které z obstavení majetku vyplynuly. „My jsme si nechali udělat analýzu. Ty převody (majetku na samosprávní celky), které byly zastaveny, nás stojí náklady na střežení. Například u jednoho objektu je to až 180.000 korun měsíčně,“ řekl novinářům Šmerda. Exekuce se podle něj týkala asi 20 obcí a měst. Postiženo podle něho bylo například letiště v Hradci Králové.

Vojsko bude moci se svým majetkem nakládat poté, co rozsudek nabude právní moci. „Kdybychom s ním však začali nakládat již teď, nebylo by to podle mě protiprávní,“ uvedl advokát ministerstva Miroslav Šianský. Podle něj jednala věřitelská společnost podle práva a nemá se za co omlouvat.

Problém vidí v tom, že předběžné exekuční opatření nemusí být přezkoumáno urychleně, třeba do 14 dnů. „Takto, kdyby se odvolací řízení táhlo rok, tak ministerstvo obrany by rok nemohlo nakládat se svým majetkem kromě běžné obchodní činnosti a správy svého majetku,“ řekl Šianský. Pak by podle něj vznikly velké škody nejen ministerstvu, ale i dalším subjektům.

ZČE zažalovala ministerstvo ohledně platby 1601 korun za kabelový rozvod. Přestože u soudu neuspěla, soud překvapivě rozhodl o tom, že jí musí armáda zaplatit 4725 korun za náklady řízení. Poté soud údajně ztratil odvolání vojáků. „Nalézací řízení bude pochopitelně pokračovat, protože jsme odvolání podali. A o tom odvolání musí být rozhodnuto“ řekl Šianský.

Vojsko zaplatilo za práci ZČE už před dvěma lety. Energetická společnost ale začala od armády tuto částku kvůli své administrativní chybě vymáhat. Když zjistila omyl, žalobu okamžitě stáhla.

Deník Mladá fronta Dnes napsal, že měsíční ztráty jdou kvůli exekuci do milionů a další škody od srpna vyčíslují obce, které s armádními budovami ve svých plánech počítaly a měly připravenou i jejich rekonstrukci.