Případ Vaškůje v Čunkově korupční kauze míří k soudu

Přerov - Přerovský státní zástupce podal obžalobu na zlínského podnikatele Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka, kteří se údajně letos pokusili ovlivnit korunní svědkyni v dnes již uzavřené korupční kauze lidoveckého předsedy Jiřího Čunka. Oba muži tak stanou před soudem kvůli podplácení, pokusu trestného činu nadržování a z přípravy ke křivému obvinění. ČTK to dnes řekl přerovský žalobce Miroslav Stoklásek.

„Po zhodnocení dosud shromážděných důkazů jsem dospěl k závěru, že i nadále přetrvává důvodné podezření, že obvinění Vaškůj a Šmiřák se dopustili předmětného protiprávního jednání. Z tohoto důvodu byla na oba obviněné podána obžaloba,“ uvedl žalobce.

Muži se podle žalobců koncem února 2007 pokusili uplatit hlavní svědkyni proti Jiřímu Čunkovi Marcelu Urbanovou. Požadovali prý po ní, aby změnila svou výpověď týkající se údajného uplácení Čunka. Podle médií jí za to údajně nabízeli 750.000 korun. Vaškůj tvrdí, že celou akci připravil jako cílenou provokaci. Chtěli prý Urbanovou přimět, aby si sama řekla o úplatek, a tím se zdiskreditovala. O uplácení podle něj nemůže být řeč.

Urbanová rozhodnutí státního zástupce přivítala. „Třeba si tentokrát právo a spravedlnost najde cestu,“ řekla dnes ČTK. Dodala, že požádala přerovské zastupitelství o vyjádření k trestním oznámením, které i na ni podal v květnu Vaškůj. „Jde o sérii oznámení na vyšetřovatele Šošovičku, které podle tisku již bylo odloženo, kroměřížskou znalkyni Hrůzovou a mě. Se znalkyní jsem se měla zločinně spolčit a křivě vypovídat,“ uvedla Urbanová s tím, žádný výstup k těmto oznámením za poslední měsíc nemá.

Čunek se necítí s Vaškůjovým případem spojen. „Je to kauza, která se mě netýká, pouze se nabalila. Domnívám se, že jsem přišel na to, proč to udělal. Chtěl se na té kauze zvýraznit, připomenout se,“ řekl dnes Čunek ČTK.

Právě Urbanová kriminalistům řekla, že Čunek v roce 2002 převzal půlmilionový úplatek. Policie ho obvinila, ale jihlavský státní zástupce Arif Salichov Čunkovo trestní stíhání v srpnu kvůli řadě procesních a skutkových vad v policejním vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích Urbanové zastavil. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká počátkem listopadu dospěla k závěru, že zastavení Čunkova stíhání bylo předčasné. Nařídila, aby stíhání pokračovalo.

Žalobce však po provedených dalších důkazech konstatoval, že se trestný čin nestal. Kauza skončila, když Nejvyšší státní zastupitelství toto rozhodnutí nechalo v platnosti.

Policisté navrhli obžalovat také dva svědky z Čunkovy kauzy, kteří byli obviněni z křivého svědectví. Falešné alibi podle policie Čunkovi poskytli vsetínský místostarosta Jaromír Kudlík a náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj Milan Půček. V kauze však dosud státní zástupce nerozhodl