V boji o Hlubokou dědička Schwarzenbergů opět neuspěla

České Budějovice - Alžběta Pezoldová, adoptivní vnučka Adolfa Schwarzenberga, neuspěla dnes u krajského soudu v Českých Budějovicích s žádostí o navrácení majetku rodiny. Informovaly o tom servery denik.cz a iDnes. O získání stovek nemovitostí, mezi něž se řadí také zámek v Hluboké a Českém Krumlově, usiluje Pezoldová již řadu let. Její žaloby odmítly již dříve okresní soudy.

Pezoldová se dnes k jednání, při kterém usilovala o Schwarzenberskou hrobku v Třeboni, třeboňský zámek s nemovitostmi, třeboňský pivovar a zámek v Hluboké nad Vltavou včetně loveckého zámku a Zoo Ohrada, nedostavila. Její právní zástupkyně Hana Bachrachová podle iDnes uvedla, že využije dovolání k Nejvyššímu soudu, aby mohla pokračovat se žalobami u mezinárodního soudu.

Pezoldová mimo jiné tvrdí, že majetek byl konfiskován dekretem prezidenta Edvarda Beneše a o opravném prostředku proti tomuto aktu nebylo dodnes rozhodnuto. Podle soudu ale nemůže jít určovací žaloba za 22. únor 1948, tedy za hranici pro restituční zákon. Schwarzenbergům vzal stát majetek zvláštním zákonem už v roce 1947.

Pezoldová se snaží získat majetek hlubocké větve rodu, jehož posledním vlastníkem byl Adolf Schwarzenberg, který adoptoval jejího otce Jindřicha Schwarzenberga. Ze stejných důvodů pak Jindřich jako poslední mužský potomek hlubocké linie adoptoval v roce 1960 synovce z orlické větve Karla Schwarzenberga, jehož osobou se obě linie spojily. Alžběta je tak sestřenicí a adoptivní sestrou nynější hlavy rodu. Karel Schwarzenberg je v Čechách dost populární a veřejně činný.

Vnučka Adolfa Schwarzenberga má za sebou řadu neúspěšných žalob. Neuspěla ani v srpnu tohoto roku, kdy u českobudějovického krajského soudu usilovala o pozemky v areálu bývalého Knížecího pivovaru v Prachaticích. Krajský soud jen potvrdil květnový rozsudek Okresního soudu v Prachaticích. V minulosti si dědička Schwarzenbergů v jižních Čechách nárokovala například zámeček v Červeném Dvoře na Českokrumlovsku, majetek na Třeboňsku či domy v Českých Budějovicích. Z majetku za 40 miliard korun zatím nic do správy nezískala.

Alžběta Pezoldová, která se v roce 1970 provdala za právníka Rüdigera von Pezold, se věnuje správě rodového majetku v Rakousku, Německu a v Anglii. Rodina vlastní také velkofarmu v Zimbabwe. Již dříve uvedla, že se chce domoci majetku rodu Schwarzenbergů, aby splnila otcovu poslední vůli. „Můj otec mě naučil, že člověk nevlastní majetek proto, aby ho promarnil, ale aby na něj dával pozor a aby se o něj dobře staral. Ať to jsou zámky, nebo ať je to les. A já v to věřím,“ řekla Pezoldová.