Čunek prý nájmem ministerského bytu šetří státní peníze

Praha - Předseda lidovců Jiří Čunek má za to, že nájmem ministerského bytu na luxusní pražské adrese šetří státní pokladnu. V tiskové zprávě, kterou rozeslal vedoucí analytického oddělení KDU-ČSL Jaroslav Poláček, se připomíná, že Čunek má jako senátor nárok na ubytování v Praze a finanční kompenzaci. "S ohledem na to, že prostředky poskytnuté jako náhrada na bydlení Senátem jsou poukázány na účet státního orgánu, jsou využity státním, nikoliv soukromým, subjektem," uvádí zpráva.

Čunek se také ohradil proti tvrzením některých médií, že se jedná o luxusní byt zařízený starožitným nábytkem, o němž se hovořilo v souvislosti s rekonstrukcí, kterou provedl bývalý ministr Pavel Němec. V té souvislosti pozval bývalý vicepremiér novináře na prohlídku bytu.

Informaci o tom, že Čunek měsíc po odchodu z vládních funkcí stále obývá byt, do kterého se nastěhoval jako ministr pro místní rozvoj, přinesla média v úterý. Čunek za byt 4 + 1 u Staroměstského náměstí platí i se všemi poplatky 17.000 korun, což představuje zhruba třetinu tržního nájmu.

„To je ministerský byt, který by byl stejně volný a neobsazoval by se, protože je připraven pro nového ministra. Neviděli jsme důvod, proč to nepronajmout. Navíc je vždy lepší dostat nějaké nájemné než žádné,“ řekl v úterý Lidovým novinám Jiří Houdek, ředitel kabinetu ministra pro místní rozvoj. Čunek řekl, že kdyby se nevrátil do vlády, byt by hned opustil. Nájemní smlouva podle něj trvá do nástupu nového ministra. Podle nájemní smlouvy, kterou Lidové noviny zveřejnily, má ale Čunek byt pronajatý na celou dobu trvání svého senátorského mandátu.

Od poloviny letošního roku se nejvyšší možné náhrady na přechodné ubytování senátorů i poslanců v Praze zvýšily z 13.800 korun na 17.000 korun měsíčně. Propláceny jsou prokázané výdaje, podložené dohodou o pronájmu či podnájmu. Podle tiskové zprávy platí Čunek v porovnání s předchozími ministry, kteří po ukončení funkce byt rovněž užívali, nejvyšší nájemné.