Klaus kandidaturu Švejnara uvítal

Vídeň - Prezident Václav Klaus uvítal oznámení kandidatury Jana Švejnara na funkci hlavy státu a prohlásil, že prezidentská volba nyní dostává jasnější obrysy, což bylo třeba. Zároveň odmítl účast v televizních debatách se svým protikandidátem. Takový duel by podle Klause byl na místě, kdyby se konaly přímé prezidentské volby.

O Švejnarově kandidatuře si Klaus myslí, že byla potřeba: „Moje reakce je očekávaná a logická. Musím říci, že když někdo chce kandidovat, tak je jen dobře, že to oficiálně oznámí. Všechno je rázem jasnější a celá prezidentská volba dostává jasnější kontury, jasnější struktury. Nyní je to v rukou 281 volitelů a do těch rukou to také patří.“

Na Švejnarovo prohlášení, že by chtěl být prezidentem sjednocujícím, nikoli polarizujícím, Klaus reagoval slovy, že úlohou hlavy státu je být prezidentem všech občanů a snažit se nebýt stranickým: „Pevně věřím, že právě o to jsem se celých pět let snažil, a dokazují to i průzkumy veřejného mínění. Stejně tak to dokazují stanoviska některých politických stran, které si dříve myslely, že s tím Klausem to bude velmi složité. Ale ukazuje se, že i postoje voličů dnešních opozičních stran něco vypovídají o tom, jak hodnotí mé prezidentství."

Švejnarův návrh utkat se v televizních debatách Klaus odmítl proto, že prezidentská volba není volbou přímou. „Kdyby byla, budu se rvát o to, abych mohl vystupovat v televizních debatách, abych mohl objet celou republiku a zaplavit ji plakáty. Ale není tomu tak, utkáváme se před 281 voliteli. A musím k tomu ještě dodat: kdybych byl neznámým kandidátem, tak bych stál o to, aby známější kandidát se mnou diskutoval. Protože je to ale opačně, tak takový dialog může být jen v zájmu mého soupeře, a nikoli v zájmu mém,“ prohlásil Klaus.