ČSSD žádá, aby vláda rychle předložila smlouvu EU poslancům

Praha - Opoziční ČSSD požaduje, aby koaliční vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) co nejrychleji předložila zákonodárcům k ratifikaci novou evropskou smlouvu. Podle socialistů bude Evropská unie díky lisabonské dohodě efektivnější a akceschopnější. Sociální demokraté podezírají kabinet a hlavně ODS z toho, že snaží proces přijetí smlouvy ztížit a zpomalit. "Vyzýváme vládu České republiky aby nekličkovala a nekverulovala, což se, bohužel, nyní děje," řekl novinářům po jednání širšího stranického vedení místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek.

Předpokládá se, že smlouva by měla platit od roku 2009. „U české vlády je postoj, že chce plnohodnotné předsednictví EU, což znamená platnost reformní smlouvy pozdržet, aby se ČR mohla realizovat plně,“ podotkl Zaorálek. Kabinet podle něho nesmí zpochybňovat závazky, které podpořil. Ztížení a zpomalení procesu přijímání smlouvy by podle socialistů vedlo k ohrožení nadcházejícího českého předsednictví v EU a zhoršilo by obraz ČR v zahraničí.

ČSSD v usnesení širšího vedení zopakovala, že nesouhlasí s dvoustranným jednáním o radarové základně Spojených států v ČR. Vyzvala kabinet, aby diskusi ukončila.

„Dnes už těžko hledáme toho, proti kterému měl být systém použit,“ řekl Zaorálek. Ukazuje se, že Írán nemá rakety dlouhého doletu a nemá funkční vojenský jaderný program, Sýrie nemá technické možnosti zaútočit a rakety s dlouhým doletem nemá ani Pákistán, uvedl Zaorálek. V NATO a v EU se musí o hrozbách znovu debatovat, dodal.

Socialisté v usnesení uvedli, že jedním z neblahých důsledků amerického plánu na výstavbu protiraketového systému je to, že Rusko odstoupilo od smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě. Přivítali postoj nové polské vlády, která má zájem jednat o základnách jednat s Německem, Ruskem a Českem a přenést debatu na půdu Severoatlantické aliance.

ČSSD dnes rovněž uvedla, že nesouhlasí s případným jednostranným vyhlášením nezávislého Kosova kosovskými Albánci. Podle sociálních demokratů by to vedlo k destabilizaci politické situace na Balkáně. „Mohlo by to vést k velkému růstu napětí a dokonce k jakési libanonizaci konfliktu,“ uvedl Zaorálek.

Zabránit tomuto rostoucímu napětí je nyní podle něho první bezpečnostní úkol Evropské unie. „Přimlouváme se za to, aby byla poskytnuta evropská perspektiva celému regionu, abychom se v EU společně na tohle soustředili jako na klíčovou otázku,“ dodal.