Vězeňská služba řeší problém s projektem rušení signálu

Praha - Vězeňská služba měla do konce roku vyřešit projekt rušiček. Ten však skončil na mrtvém bodě. Ani v druhé etapě se speciální komisi nepodařilo vybrat firmu, která by rušení signálu ve věznicích zajišťovala. Vězeňská služba ale podle informací ČT přišla s novým řešením.

Ještě před rokem ministr spravedlnosti plánovaný systém rušiček chválil. Teď je ale všechno jinak. První výběrové řízení s firmou PB Mont prohrála Vězeňská služba na plné čáře. Rušičky nefungovaly tak, jak měly, a objevily se i pochybnosti, že zadání zakázky nebylo v souladu se zákonem. Generální ředitel Vězeňské služby Luděk Kula potvrdil, že nevyšel ani druhý pokus.
 
Stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD) ale tvrdí, že rušení signálu ve věznicích je více než nutné. „Je obecně známo, že se do věznic pašují mobily a mafie je čím dál drzejší,“ tvrdí Benešová.

Při průzkumu trhu, který si Vězeňská služba v říjnu zadala, neprošla ani jedna z devíti přihlášených firem. Nabízené technologie na rušení signálu totiž nestačily. Se zprávou komise se teď seznamuje ministr spravedlnosti. „Pan ministr respektuje komisi, kterou generální ředitel ustanovil, a bude respektovat její rozhodnutí, ať je jakékoli,“ tvrdí mluvčí ministerstva spravedlnosti Kuncová.

Speciální komise Vězeňské služby proto teď začala hledat jiné řešení. A údajně ho našla. Podle informací ČT by jím měly být detektory, které by měly fungovat v těch nejpřísněji střežených věznicích. Ředitel Vězeňské služby Kula říká: „Odsouzeným ve zvýšených ostrahách nebude umožněno, aby volně telefonovali z mobilních telefonů.“

Ve věznicích s dohledem a dozorem by podle neoficiálních informací ČT mohli vězni telefonovat jen z pevného automatu, tyto hovory by Vězeňská služba nahrávala.

Stát už letos uvolnil na druhou etapu nákupu rušiček přes 30 milionů korun, Vězeňská služba doufá, že o tyto peníze nepřijde a bude je moct použít i příští rok.