Soud osvobodil muže, který vyhrožoval Paroubkovi

Praha - Obvodní soud pro Prahu 4 dnes osvobodil Karla Šamonila, který podle obžaloby letos v březnu posílal výhružné e-maily předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi a poté při nahlížení do obžalovacího spisu napadl policistku. Podle soudu chování obžalovaného nedosáhlo takového stupně nebezpečnosti, aby šlo o trestný čin. Případ proto soud předal obvodnímu úřadu, který se nyní bude zabývat tím, zda se Šamonil dopustil přestupku.

Státní zástupkyně si ponechala lhůtu se proti usnesení soudu odvolat, čtyřiadvacetiletý Šamonil se na jednání nedostavil.

„E-maily, které obžalovaný posílal, byly spíše velmi vulgární. Nehrozil přímo nějakou újmou,“ uvedla soudkyně Iveta Havlíková. Paroubek dnes u soudu vypověděl, že mu výhrůžky byly velmi nepříjemné, ale nebál se. Lidový dům již kvůli dřívějším verbálním útokům využíval agenturu na ochranu osob. „Mohli jsme s tím však skončit dřív, pokud by mi (Šamonil) následně neposílal maily,“ uvedl předseda ČSSD.

Podle Paroubka se útoky na jeho osobu v té době objevovaly i ve sdělovacích prostředcích. „Labilní člověk je mohl považovat za podnět, aby fyzicky zaútočil,“ řekl. Proto prý situaci nepodceňoval a předal výhrůžné e-maily policii. Další SMS zprávy, které mu čtyřiadvacetiletý mladík posílal, však okamžitě mazal.

V textech desítek e-mailů, které expremiér dostal, ho pisatel vulgárně urážel a vyhrožoval mu násilím a smrtí. Šamonil připustil, že podobné zprávy Paroubkovi poslal. Tvrdil ale, že jeho první e-maily, v nichž se dožadoval schůzky se šéfem ČSSD, byly slušné. Ostře údajně reagoval až poté, kdy prý lidé z ČSSD začali vyhrožovat naopak jemu a celé jeho rodině. Podle Paroubka by měl Šamonil tedy tyto výhrůžky doložit e-mailem, SMS zprávou nebo alespoň ústním svědectvím někoho, kdo je viděl.

Podle obžaloby mladík také hodil šálek čaje po policistce, která s ním byla v místnosti, když nahlížel do obžalovacího spisu. Netrefil se však a hrnek zanechal „díru ve zdi“. Podle Šamonila policisté omezovali jeho osobní svobodu a napadení si vymysleli. Soudkyně dnes uvedla, že obžalovaný nemířil přímo na policistku a nechtěl jí ublížit. Proto ani tento skutek nehodnotila jako trestný čin.

Podnět k prověření výhrůžek Paroubkovi policisté dostali 7. března včetně textů e-mailů. Okamžitě začali případ vyšetřovat a po několika dnech podezřelého odhalili.