Centrum bude z Petrovic koordinovat práci české a německé policie

Petrovice (Ústecko) - Na hraničním přechodu Petrovice-Bahratal na Ústecku dnes začalo oficiálně fungovat společné česko-německé policejní centrum, které bude koordinovat práci obou policejních sborů po vstupu Česka do schengenského prostoru. Podobné centrum vzniká i v bavorském Schwandorfu.

Podle severočeské policejní mluvčí Jarmily Hrubešové si v centru policisté budou navzájem předávat informace a plánovat společné operace. Centrum by například mělo řídit společné policejní hlídky, které oba policejní sbory budou vysílat do příhraničních oblastí. Díky centru bude výměna informací velmi rychlá. Když policisté v severních Čechách například vyhlásí pátrání po nějaké osobě, začnou po něm pátrat i policisté v Sasku. „Pátrat jen na české straně by bylo velmi málo, když budou hranice zcela otevřené,“ vysvětlila policejní mluvčí. V Petrovicích bude se svými německými kolegy spolupracovat deset policistů. Centrum má na starosti i předávání běženců podle Dublinské úmluvy.

Ministr vnitra Ivan Langer dnes uvedl, že počet společných hlídek na česko-německé hranici, které fungují již několik let, v budoucnu vzroste. „Musíme garantovat to, co jsme slíbili. Tedy že se zrušením hraničních kontrol se nezhorší bezpečnostní situace,“ prohlásil Langer.

Kontroly na pozemních česko-německých hranicích skončí o půlnoci z 20. na 21. prosince. Schengenský prostor bez kontrol na vnitřních hranicích se rozšíří o devět zemí z deseti, o které se Evropská unie rozrostla 1. května 2004. Německo a Česká republika mají společnou hranici o délce 811 kilometrů.