Před vstupem Česka do Schengenu prověří cizince 600 policistů

Praha - Cizinecká a pohraniční policie uskuteční dnes na území celé České republiky poslední bezpečnostní akci "Cizinec" před vstupem země do schengenského prostoru. Zapojí se do ní šest stovek policistů a veškerá policejní technika, včetně tzv. schengenbusů, které jsou vybaveny technickými prostředky pro odhalování padělaných dokladů. Policisté již zatkli několik desítek lidí. Kontroly na ubytovnách, nádražích a dalších vytipovaných místech budou pokračovat do večera.

Akce „cizinec“ má za cíl vyhledávat nelegální imigranty, kteří by po vstupu do Schengenu a zrušení hraničních kontrol mohli z Česka pokračovat do dalších zemí. Policie nasadila na 600 lidí i speciální techniku na ověřování dokladů. Podobným způsobem by kontroly chtěla provádět i po novém roce.

Za uplynulý rok se policistům podařilo odhalit téměř 4500 cizinců, kteří se provinili proti zákonu. Z toho více než 4000 lidí bylo následně z České republiky vyhoštěno. Vstup do Schengenu bude podle Jirgesové pro policisty znamenat častější kontrolní akce, především ve vnitrozemí.

Od 1. ledna 2008 se cizinecká a pohraniční policie vzdálí z hraničních přechodů a bude se soustředit zejména na fenomén nelegální migrace. K tomuto účelu policie plánuje vybudovat speciální jednotku, uvedl pro ČT náměstek cizinecké a pohraniční policie Vladislav Husák.

Schengenský prostor bez kontrol na vnitřních hranicích se rozšíří o devět zemí z deseti, o které se Evropská unie rozrostla 1. května 2004. Kontroly na pozemních hranicích skončí o půlnoci z 20. na 21. prosince.