Při celostátní akci policie zkontrolovala téměř 5000 cizinců

Praha - Téměř 5000 cizinců zkontrolovali policisté v úterý při celostátní akci nazvané Cizinec, která byla poslední před pátečním vstupem Česka do schengenského prostoru volného pohybu. Zadrželi devět celostátně hledaných osob a jednoho rumunského občana, na něhož byl vydán evropský zatykač, informovala mluvčí cizinecké a pohraniční policie Kateřina Jirgesová. Policisté celkem odhalili 251 přestupků proti cizineckému zákonu, za něž uložili pokuty za 188.000 korun.

Jirgesová dnes o kontrole uvedla, že ve 14 případech bylo zahájeno řízení o správním vyhoštění. Například v západních Čechách vyhostili policisté dva Mongoly, kteří v ČR nelegálně pobývali, a Vietnamce, který bez povolení pracoval na stavbě.

Policisté odhalili rovněž pachatele šesti trestných činů. Ve třech případech tito lidé mařili výkon úředního rozhodnutí. Většinou šlo o cizince, kteří už byli jednou vyhoštěni, ale neuposlechli. Další dva ze šesti trestných činů se týkaly padělání a pozměňování úřední listiny, v posledním případě pak policisté přistihli řidiče bez řidičského průkazu.

Celkem bylo do úterní akce zapojeno skoro 800 policistů, uvedla mluvčí. „Smyslem akcí Cizinec bylo a je odhalit co nejvíce osob, které jsou u nás nelegálně, a vstoupit do schengenského prostoru pokud možno s čistým štítem,“ uvedla už v úterý Jirgesová.

Loni se policistům podařilo odhalit téměř 4500 cizinců, kteří se provinili proti zákonu. Z toho více než 4000 lidí bylo následně z České republiky vyhoštěno. Vstup do Schengenu bude podle Jirgesové pro policisty znamenat častější kontrolní akce, především ve vnitrozemí.

Schengenský prostor bez kontrol na vnitřních hranicích se rozšíří o devět zemí z deseti, o které se Evropská unie rozrostla 1. května 2004. Kontroly na pozemních hranicích skončí o půlnoci z 20. na 21. prosince.