Zasedání vlády (19. prosince)

Praha - Vláda na svém středečním zasedání schválila nový trestní zákoník, který nakonec neobsahuje snížení věku trestní odpovědnosti z 15 na 14 let. Zákoník zpřísňuje postihy, prodlužuje délku výjimečného trestu z 25 na 30 let a počítá s posílením postavení státních zástupců a s alternativními tresty. Přináší také zásadní změny v posuzování trestných činů, když na první místo klade trestné činy proti životu a zdraví jako nejzávažnější. Pokud projde parlamentem a podepíše ho prezident, mohl by začít platit od roku 2009.

Ministři podle očekávání zamítli návrh poslanců ČSSD na zrušení poplatků ve zdravotnictví, které mají začít platit od ledna. Definitivně ale o předloze rozhodne sněmovna, kde má stále ještě šanci uspět. Od Nového roku budou pacienti platit 30 korun za návštěvu u doktora a za každou položku na receptu, 60 korun za den strávený v nemocnici a 90 korun za využití lékařské pohotovosti.

Podruhé za sebou Topolánkův kabinet neschválil novelu zákona o silniční dani. Ministr financí Miroslav Kalousek konstatoval, že si zelení vyžádali doplnění seznamu vozidel s ryze ekologickým pohonem. Novela, podle níž se má sleva ze základní sazby silniční daně odvíjet od data první registrace, bude podle Kalouska schválena na zasedání vlády 9. ledna.

Již dnes naopak vláda schválila příplatky k důchodu pro pozůstalé po obětech komunistického režimu. Od ledna se dále o tři procenta zvednou náhrady nákladů na výživu pozůstalých po lidech, kteří zahynuli v zaměstnání či na následky práce. O stejnou částku také vzrostou náhrady za ztrátu výdělku za nemoc po pracovním úrazu, při nemoci z povolání nebo invaliditě.

Kabinet dále schválil společný dokument ČNB a ministerstva financí. Zpráva, podle níž Česko příští rok pravděpodobně nesplní kritérium cenové stability pro přijetí eura, vyhodnocuje plnění maastrichtských kritérií a stupeň ekonomické sladěnosti české ekonomiky s eurozónou.