Vláda nezruší poplatky ve zdravotnictví

Praha – Vláda dnes podle očekávání zamítla sociálnědemokratický návrh zákona, který ruší poplatky ve zdravotnictví. Debaty tím ale nekončí, zákon totiž putuje do poslanecké sněmovny. Poslanci se jím budou zabývat pravděpodobně v únoru a o podpoře zrušení alespoň některých plateb uvažují kromě opozice i někteří lidovci.

Před lékárnami jsou fronty až ven. Lidé chtějí využít pár posledních dnů a vyzvednout si léky bez poplatku. Neodradil je ani mráz. „Každý se bojí a chce mít doma co nejvíce léků, aby nemusel doplácet,“ říká jedna ze zákaznic, Michaela Jonášová z Prahy. „Ten poslední týden byl skutečně hrozný, nárůst pacientů byl asi o 30 až 40 procent oproti běžným předvánočním týdnům,“ potvrzuje praktický lékař Josef Štolfa.

Rušení poplatků ale nemají ministři v plánu. Sociálnědemokratický návrh, který by platby zase zrušil, jednomyslně odmítli. „Pokládám to za velmi populistické, velmi nebezpečné a za velmi nebezpečné pokládám i s tím související výzvy k nerespektování zákona,“ míní premiér Mirek Topolánek.

Jestli poplatky přinesly to, co si od nich koalice slibovala, tedy konec plýtvání, chtějí lidovci vyhodnodit za půl roku. „Jako koalice budeme tu reformu držet, nebudeme hlasovat s opozicí,“ vyjádřil podporu vládě místopředseda KDU-ČSL David Macek. Jednota ale není tak pevná, jak by se mohlo zdát. Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka chce prosadit, aby platit nemuseli staří lidé a děti. Posloužit k tomu má právě návrh ČSSD.

ČSSD ani po vládním „ne“ neztrácí sebevědomí. „Poplatky ve zdravotnictví zrušíme poté, co bude instalována nová sociálnědemokratická vláda,“ říká předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek.

O poplatcích ve zdravotnictví bude rozhodovat také Ústavní soud ČR. Termín zatím není jasný, není ale vyloučeno, že by soudci mohli rozsudek vynést ještě do konce roku.

V nemocnicích budou zavádět automaty na výdej potvrzení o zaplacení regulačního poplatku.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24