Příplatek k důchodu dostanou i pozůstalí po obětech komunismu

Praha - Příplatek k důchodu budou moct zřejmě pobírat i pozůstalí po lidech, kteří byli za komunismu popraveni po politických procesech či při nich zemřeli ve vazbě. Nárok na něj budou mít podle nařízení vlády, o jehož schválení ČTK informovala mluvčí kabinetu Jana Bartošová, i pozůstalí po osobách, které byly zastřeleny při pokusu o překročení hranic tehdejšího komunistického Československa.

Vláda naopak nesouhlasí s návrhem poslanců ČSSD, podle kterého by příspěvek k důchodu dostávali také bývalí vojáci z povolání a další zaměstnanci ministerstva obrany, kteří museli svá místa mezi lety 1948 a 1980 z politických důvodů opustit. Novinářům to po jednání vlády řekl premiér Mirek Topolánek (ODS).

Političtí vězni a pozůstalí po nich dostávají příplatky od roku 2005. Od té doby se částka každoročně valorizuje. Letos tak za každý měsíc věznění náleželo bývalému vězněnému k důchodu zhruba 56 korun, jejich pozůstalým partnerům asi 28 korun a sirotkům po vězních zhruba 22 korun. Od ledna se příplatky zvyšují o tři procenta.

S myšlenkou odškodnit pozůstalé po popravených v politických procesech a zemřelých ve vazbě přišla Konfederace politických vězňů. Navrhovala také doplnit seznam lidí, kteří již nyní příplatky k penzi pobírají, o pozůstalé po osobách zastřelených na hranicích při útěku ze socialistické vlasti. „Detaily, komu se to dává, neznám, jde ale o nápravu křivd,“ řekl po jednání vlády Topolánek s tím, že předlohu připravoval ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS).

„Na tyto zvlášť citlivé případy, které poznamenaly další život pozůstalých osob, dosavadní úprava nepamatovala vůbec nebo ne dostatečně,“ uvedl už v úterý mluvčí Nečasova ministerstva Jiří Sezemský. Podle něj by maximální příspěvek mohl činit 3000 korun.

Příplatek k důchodu náleží od ledna 2005 politickým vězňům komunistického režimu i jejich pozůstalým partnerům. Od listopadu 2005 se okruh příjemců rozšířil. Nárok na příplatek k penzi mají i důchodci a důchodkyně, jimž v jejich dětství zemřeli rodiče v komunistickém vězení. Dostávají ho i vdovy a vdovci po politických vězních, kteří po nich nepobírali pozůstalostní důchod, protože spolu s jejich penzí přesahoval podle předpisů stanovenou hranici.