Výstavba Národní knihovny se bude řešit až v lednu

Praha - Devět měsíců po vyhlášení výsledků soutěže o projekt Národní knihovny se rozhodnutí o jejím osudu zase odkládá. Expertní tým tentokrát vyčkává na další zprávy od právníků. Konečné rozhodnutí slibují členové týmu v únoru, a pak se bude čekat na změnu územního plánu.

Knihovna zlatá nebo zelená? Na Letné nebo jinde? Tak jako tak se rozhodnutí o ní opět odkládá. Plán postavit takzvanou chobotnici tentokrát zdrželi právníci. „Neděje se prakticky nic, došlo pouze k přesunu jednání expertního týmu vzhledem k tomu, že nejsou hotové všechny závěry pracovních týmů,“ říká mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. „Je to škoda. Myslím, že se má přistoupit k řešení tohoto úkolu racionálně a rychle ho ukončit,“ myslí si člen pracovního týmu architektů Petr Bílek.

Původně přitom mělo být do konce roku jasno. Zúčastněné strany slibovaly dohodu do Vánoc. Jejich právníci se ale znovu sejdou až v druhém lednovém týdnu. A čekat se nebude jen na ně. Památkáři se například rozhodli, že na Letné vztyčí požární žebřík v plánované velikosti Národní knihovny. Chtějí tak zjistit, nakolik zasáhne do panoramatu Prahy. „Navíc ještě nemáme nové vizualizace od Jana Kaplického a Future Systems,“ podotýká Wolf.

Členové expertního týmu se sejdou znovu až sedmnáctého ledna po jednání právníků. Slibují, že konečně přinesou konkrétní výsledky. Konečné rozhodnutí plánují až na konec února. Zmatky kolem něj už zaujaly i sázkové kanceláře, které na termín stavby nové budovy Národní knihovny vypsaly kurzy. „Nikomu nedoporučuji, aby sázel na to, že začneme stavět příští rok. K ničemu takovému dojít nemůže,“ upozorňuje Wolf.

Pokud by tým opravdu rozhodl do konce února, v březnu Národní knihovna uzavře smlouvu s kanceláří Future Systems, ze které návrh pochází. Poté se bude opět čekat na změnu územního plánu a vydání stavebního povolení. Stavba by tedy začala nejdříve na jaře 2009.