ODS chce o důchodové reformě jednat s koaličními partnery

Praha - Výkonná rada ODS požádala premiéra a předsedu ODS Mirka Topolánka, aby svolal koaliční schůzku kvůli důchodové reformě. Širší vedení nejsilnější vládní strany zároveň podpořilo ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase v názoru, že se má reformu penzí snažit prosadit i bez souhlasu opoziční ČSSD, tedy pouze s KDU-ČSL a zelenými. Nečas to novinářům oznámil po dnešním jednání výkonné rady ODS.

„Penzijní reforma je natolik nutný krok z hlediska budoucnosti naší země, že je legitimní, správné a odpovědné využít i těsné většiny k jejímu prosazení,“ citoval Nečas usnesení výkonné rady. Ministr již v neděli naznačil, že by vládní koalice mohla změny v podmínkách odchodu lidí do důchodu provést bez ohledu na ČSSD.

Širší vedení ODS dnes označilo postoj ČSSD k důchodové reformě za neodpovědný. „Bezbřehý populismus ČSSD již podruhé brání nalezení širší politické shody nad penzijní reformou,“ shodla se výkonná rada. Penzijní reforma je podle ODS klíčovou prioritou koaliční vlády, a je proto nutné ji provést i bez podpory ČSSD. Současný důchodový systém by se podle Nečase mohl dostat do schodku kvůli inflaci už v roce 2010, a ne až o sedm let později, jak se očekávalo.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach v neděli uvedl, že možnost dohody stále existuje. Podle Škromacha se prostor k dohodě otevře, když vládní koalice přehodnotí svůj program a nebude uvažovat o vyvedení části peněz ze základního důchodového systému do kapitálového spoření.