Zelenka požádal soud o propuštění z vazby

Hradec Králové - Bývalý zdravotník Petr Zelenka, který je obžalován ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu pacientů v havlíčkobrodské nemocnici, dnes požádal Krajský soud v Hradci Králové o propuštění z vazby. Soud o jeho žádosti rozhodne ve čtvrtek. Zelenka se neveřejného jednání překvapivě zúčastnil.

„O vazbě obžalovaného bude rozhodnuto ve čtvrtek, rozhodnutí musí být doručeno účastníkům řízení a až poté s ním bude seznámena veřejnost,“ řekl novinářům mluvčí soudu Michal Strnad, který odhadl, že verdikt by mohl být známý během příštího týdne.

Zelenku přivedla do soudní síně eskorta. Po cestě si obžalovaný zakrýval tvář papírem. „Pan Zelenka se k věci stručně vyjadřoval, byl poměrně nervózní, ale žádal o to, aby byl propuštěn z vazby na svobodu s tím, že na něj to vazební držení působí špatně psychicky,“ řekl Strnad. Zelenkův právní zástupce Jan Herout dnes řekl, že Zelenka si podal žádost, aby se dnešního slyšení nezúčastnil. „Počítal s tím, že k slyšení nepůjde. Dost ho to překvapilo. Je ve špatném psychickém stavu,“ řekl bez bližších podrobností Herout.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová novinářům řekla, že trvá na tom, aby Zelenka zůstal ve vazbě. „“Já svůj názor prezentuji shodně, domnívám se, že vazební důvody trvají i nadále ," řekla Faltusová.

Otec obžalovaného Bohumil Zelenka novinářům řekl, že se jeho syn nechce zúčastnit ani hlavního líčení. „Je ve špatném psychickém stavu, ten jeho stav nebyl léčený. Petr má vidiny, slyšiny. Má strach, že ho zastřelí,“ řekl Bohumil Zelenka, který kritizuje, že jeho syn dosud nebyl vyšetřen klinicky. „V tomto momentě nemá smysl, aby Petr chodil na soudní přelíčení, to je naprosto zbytečné, pokud nebude řádně vyšetřen jeho zdravotní stav,“ řekl Zelenka.

Petr Zelenka se sice policii přiznal, Bohumil Zelenka však jeho přiznání zpochybňuje. „Petr si je vědomý toho, že podával lidem heparin, ale ne s úmyslem je usmrtit. Nyní není schopen říci komu a kolikrát heparin podal, to přiznání bylo vynucené,“ řekl Zelenka.

Hlavní líčení v případu dosud nebylo nařízeno, soud by se případem mohl začít zabývat v lednu nebo na začátku února. V případě prokázání viny Zelenkovi hrozí až doživotní trest.

Spis obsahuje na 1700 stránek materiálů a další příloh. Z dokumentů vyplývá, že Zelenka neměl komplice, motivem jeho činů byla podle znalců touha po nějaké akci. „Motivem jeho jednání byla reakce na syndrom vyhoření a únavu z práce. Obviněný pracoval na tom postu delší dobu a uváděl, že chtěl zažít nějakou akci. Chtěl vidět, jak se ostatní zdravotní personál a lékaři snaží řešit situaci, kterou sám navodil tím, že podával nadměrné dávky heparinu,“ řekl již dříve mluvčí hradeckého státního zastupitelství Pavel Bužga. Podle znaleckého posudku je Zelenka duševně zdravý a za své skutky je trestně odpovědný.

Zelenka údajně zabíjel tím, že pacientům ARO v havlíčkobrodské nemocnici od května do září 2006 podával heparin, lék na ředění krve, a lidé vykrváceli. Poslední oběť zemřela 24. září. O den později nemocnice se Zelenkou rozvázala pracovní poměr a primář ARO Pavel Longin se rozhodl přezkoumat podezřelá úmrtí. Poté, 13. října, nemocnice sepsala trestní oznámení, které policie obdržela 23. října. Policisté však zatkli Zelenku až 1. prosince. Postupem policistů při vyšetřování případu, které se zdrželo o několik týdnů, se zabývala Inspekce ministra vnitra, která však zjistila, že nikdo z policistů nespáchal trestný čin.