Soud rozhodl o vazbě pro heparinového vraha, verdikt neprozradil

Hradec Králové - Dnes padlo rozhodnutí o tom, zda zůstane ve vazbě bývalý zdravotník Petr Zelenka, který je obžalován ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu pacientů v havlíčkobrodské nemocnici. Podle mluvčího hradeckého soudu Michala Strnada však bude verdikt zveřejněn až poté, co bude doručen účastníkům řízení.

„Písemné vyhotovení usnesení bude ještě dnes rozesláno poštou obžalovanému, jeho obhájci a státnímu zástupci. Teprve po doručení uvedeným osobám bude možné výsledek rozhodnutí sdělit veřejnosti,“ řekl Strnad.

Zelenka dosud ve vazbě strávil více než rok a lze očekávat, že ho soud ve vazbě ponechá i nadále. Státní zástupkyně Lenka Faltusová ve středu novinářům řekla, že trvá na tom, aby obžalovaný ve vazební věznici zůstal. „Domnívám se, že vazební důvody trvají,“ řekla Faltusová.

Zelenka svoji žádost o propuštění z vazby ve středu zdůvodnil tím, že vazba působí špatně na jeho psychiku. Propuštění obžalovaného z vazby neočekává ani jeho advokát Jan Herout. „Jsem přesvědčen, že soud mého klienta z vazby nepustí,“ řekl ve středu Herout.

Hlavní líčení v případu by u hradeckého soudu mohlo začít na přelomu ledna a února, přesný termín dosud nebyl stanoven. V případě prokázání viny Zelenkovi hrozí až doživotní trest vězení. Podle spisu je Zelenka duševně zdravý a za své činy trestně odpovědný. Motivem jeho jednání měla být touha po akci. „Chtěl vidět, jak se ostatní zdravotní personál a lékaři snaží řešit situaci, kterou sám navodil tím, že podával nadměrné dávky heparinu,“ řekl již dříve mluvčí hradeckého státního zastupitelství Pavel Bužga.

Otec obžalovaného Bohumil Zelenka tvrdí, že jeho syn je ve špatném psychickém stavu, údajně má vidiny, slyšiny a má také strach, že ho zastřelí. Zelenka proto trvá na tom, aby byl syn klinicky vyšetřen. „Petr si je vědom toho, že podával lidem heparin, ale ne s úmyslem je usmrtit. Nyní není schopen říci komu a kolikrát heparin podal, to přiznání bylo vynucené,“ řekl Zelenka.

Zelenka údajně zabíjel tím, že pacientům ARO v havlíčkobrodské nemocnici od května do září 2006 podával heparin, lék na ředění krve, a lidé vykrváceli. Poslední oběť zemřela 24. září. O den později nemocnice se Zelenkou rozvázala pracovní poměr a primář ARO Pavel Longin se rozhodl přezkoumat podezřelá úmrtí. Poté, 13. října, nemocnice sepsala trestní oznámení, které policie obdržela 23. října. Policisté však zatkli Zelenku až 1. prosince.