Ústavní soud vládní reformu do konce roku neprojedná

Brno – Ústavní soud do konce roku nestihne projednat stížnost na reformu veřejných financí, kterou podali poslanci sociální demokracie. Soudci se tak dohodli na dnešní poradě. 1. ledna tak změny, připravené vládou Mirka Topolánka, vstoupí v platnost. O dalším termínu veřejného jednání se rozhodne nejdříve v lednu.

Soudci došli po dnešní poradě k názoru, že na rozhodnutí potřebují více času. Verdiktu má navíc předcházet veřejné jednání před plénem soudu, na kterém trvali sociální demokraté. Předseda soudu Pavel Rychetský předjímal už minulý týden, že soud nestihne návrh projednat. Upozorňoval tak na fakt, že reforma veřejných financí má více než 100 stran a mění 50 různých zákonů. „Představa, že se to dá vyřídit za týden nebo za dva, je zcela naivní,“ řekl Rychetský. Do dnešní porady ale stále existovala možnost, že by se veřejné jednání uskutečnilo v jednom ze dvou pracovních dní mezi Vánocemi a Silvestrem.

Stížnost na reformu veřejných financí podali poslanci sociální demokracie už 22. října. Později podali další stížnost poslanci KSČM. Zatím poslední, třetí, podali opoziční senátoři v prosinci. Ústavní soud ale druhou stížnost odmítl s odůvodněním, že je takřka totožná s prvním podnětem. V takových případech soud buď oba návrhy spojí, nebo jeden upřednostní a druhý odloží. Soudci si navíc kromě prostudování reformy museli vyžádat i stanoviska Senátu a Poslanecké sněmovny, která obdrželi teprve nedávno.

Sociální demokraté nesouhlasí například s poplatky u lékaře, a také se způsobem, jak byl reformní zákon projednáván. Podle nich bylo porušeno například legitimní očekávání voličů, protože finanční reformu sněmovna schválila jen díky dvěma bývalým sociálně demokratickým poslancům Michalu Pohankovi a Miloši Melčákovi. Reformě je vytýkáno i zavedení daně z takzvané superhrubé mzdy.

Soud v poslední době přednostně projednal například případ Václava Fischera a dvou letadel boeing nebo stížnost ohledně platnosti komunálních voleb v Brně. Řada návrhů na zrušení zákonů ale právo na přednostní projednání nedostala a nález byl vyhlášen často až po několika letech.