Santa Claus skončí večer na smetišti

Praha – Na Václavském náměstí se dnes večer uskuteční happening vynášení Santa Clause. V červeném kontejneru bude kontroverzní symbol anglosaských Vánoc vyvezen na pomyslné smetiště. Skupina nadšenců se tak již druhým rokem snaží upozornit na fakt, že tradiční české Vánoce s Ježíškem začínají být nahrazovány postavou bodrého staříka v červeném kabátu.

„Nechceme, aby našim dětem nosil dárky Santa Claus, ale Ježíšek. Když jsem viděl před rokem knížku, kde děti mluví o Ježíškovi a ve dveřích se přitom objeví Santa Claus, tak jsem si řekl, že už končí legrace a musíme s tím něco udělat,“ uvedl iniciátor akce Anti Santa Petr Vlasák. Pozice Ježíška je zde podle něj těžká i v tom, že na rozdíl od Santy není nijak vizualizovaný. Každý si ho ale zase může představovat, jak chce. „V tom je to krásné mystérium Vánoc,“ dodal Vlasák. 

Podle socioložky Jiřiny Šiklové stojí za kultem Santa Clause pouhý kšeft, na kterém se dá dobře vydělávat. „Všichni se na jedné straně děsí, že bude naše individualita pohlcena Evropskou unií a přitom se dobrovolně necháváme pohlcovat tímto. Není to ale zásah z vnějšku, ale naše vlastní nejistota a neochota,“ uvedla Šiklová. Pro rodiče je mnohdy obtížné vysvětlit dětem příběh zrození Ježíška, když se na ně všude dívá usměvavý stařík s plnovousem. 

Ježíšek a kult jesliček zde byl po staletí. Sehnat a koupit betlém, který v dobách komunismu patřil k symbolům odporu, je dnes přitom poměrně velký problém. „Prodává se všechno možné, ale betlém těžko koupíte,“ potvrdil farář Zbygniew Czendlik. V obchodech Vánoce skončí na Štědrý den, ty křesťanské ale potrvají až do Tří králů.