Praha zná nálezce pohozeného nemluvněte

Praha - Město Praha již zná muže, který nalezl 13. prosince v popelnici živé novorozeně. Bezdomovec, který se marně pokoušel přimět několik kolemjdoucích k pomoci, si podle pražského primátora Pavla Béma sám zaslouží podat pomocnou ruku. Město proto pro něj má připraveno bydlení v azylovém domě i práci. Muž ale chce zůstat v anonymitě.

Pokud je člověk schopen takového činu, znamená to, že je v něm mnoho dobrého, a proto si zaslouží pomoc, řekl Bém.

Čerstvě narozený chlapeček, kterému zdravotníci říkají Vendelín Čtvrtek podle dne jeho nalezení, byl v kontejneru podle odhadů maximálně půl hodiny. Byl velmi podchlazený a pokud by si ho muž nevšiml, pravděpodobně by dlouho nepřežil. Přesto, když se bezdomovec snažil kontaktovat kolemjdoucí, aby zavolali policii a lékaře, musel čelit několikerému odmítnutí.

Vendelín měl v době, kdy se dostal do nemocnice, teplotu 25 stupňů Celsia, odborná literatura označuje za stav těžkého podchlazení tělesnou teplotu 30 až 32 stupňů. Chlapec se ale během týdne z kriticky nemocného nalezence stal podle lékařů téměř zdravým novorozencem. Do dvou týdnů by mohl být propuštěn z nemocnice.

Chlapec vzbudil velký zájem veřejnosti, lidé mu posílali pohledy i dárky. Do nemocnice telefonovaly ženy, které by se ho chtěly ujmout. Adopce Vendelína však podléhá zákonným postupům. Lékaři minulý týden předali jeho zdravotní dokumentaci sociální pracovnici nemocnice a začalo odpovídající řízení.