Exekutoři budou pod přísnějším dohledem státu

Praha - Ministerstvo spravedlnosti bude mít od 1. ledna větší pravomoci při kontrole soudních exekutorů. Od začátku příštího roku totiž začne platit novela exekučního řádu, která například exekutory ve vztahu k ministerstvu zbavuje povinnosti mlčenlivosti. Ministerstvu zase umožňuje přísněji dohlížet na exekutorské úřady a udělovat exekutorům výtky.

Exekutor bude muset na požádání ministerstva například poskytovat písemné a ústní vyjádření. Ministerstvo bude mít možnost pravidelně kontrolovat exekutorské úřady, nahlížet do spisů, listin a případně evidenčních pomůcek exekutora. Dohled bude moci provádět i na základě písemných podnětů od jednotlivců nebo firem a společností.

„Naším cílem je nikoliv omezovat či snižovat efektivitu exekutorů, ale pouze kultivovat výkon jejich činnosti a zpřísňovat pravidla dohledu,“ řekl již dříve o účelu novely ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Novela umožňuje ministerstvu nebo Exekutorské komoře udělit exekutorům výtku v případě jejich méně závažných pochybení, která není možné hodnotit jako kárná provinění.

Pospíšil k tomu uvedl, že soukromí exekutoři někdy proti dlužníkovi zasahují příliš razantně nebo zasahují proti lidem, kterých se exekuce nemá týkat. Obvykle jde o případy, kdy exekutoři přijdou zabavit věci do domácnosti, kde je dlužník hlášen k pobytu, ale nic mu tam nepatří. „Snahou novely exekučního řádu je eliminovat pochybení soudních exekutorů a přispět k odstranění těchto nedostatků,“ řekl již dříve Pospíšil.

Počet nově nařízených soudních exekucí každým rokem stoupá. Loni jich bylo přes 309.000. Exekutoři mohou dlužníkům sebrat téměř veškerý majetek, včetně bytu či domu, obstavit účty, vybrat peníze ze stavebního spoření či penzijního připojištění, sebrat sociální dávky nebo důchod. Ponechat musejí lidem pouze hotovost do tisíce korun, věci osobní potřeby, zdravotnické pomůcky, snubní prsteny a základní vybavení domácností.