Opilí řidiči způsobili v období Vánoc více nehod než obvykle

Praha - Na vysokém počtu obětí dopravních nehod v období vánočních svátků se nadprůměrně podíleli opilí řidiči. Podle policejních statistik způsobili o dvě třetiny více havárií než obvykle. Nejproblémovější jsou přitom údajně mladí řidiči ve věku do 25 let a řidiči s krátkou dobou praxe.

Od soboty do středy se v Česku stalo 1409 nehod, které si vyžádaly 11 lidských životů, 28 těžce a 200 lehce zraněných. Za 106 nehod, tedy asi 7,5 procenta, nesou odpovědnost opilí řidiči, kteří v dlouhodobém průměru zaviní asi 4,5 procenta všech dopravních karambolů.

Policejní statistiky prokazují, že třetinu všech dopravních nehod pod vlivem alkoholu zaviní mladí lidé ve věku do 25 let. Opilí řidiči navíc často jezdí nepřiměřeně rychle nebo nesprávným způsobem. Nejvíce nehod po požití alkoholu se pak podle statistik stává mimo obec při nepřiměřené rychlosti jízdy.

Sdružení FÓRUM PSR proto apeluje na řidiče, aby se i při oslavách na přelomu roku vyvarovali řízení po požití alkoholu. V duchu celoevropské kampaně „Domluvme se“ by si lidé, kteří jedou za zábavou autem, měli vždy předem říct, kdo nebude pít alkohol a odveze pak ostatní bezpečně domů.