Novela občanského soudního řádu více myslí na práva dítěte

Praha –  Podle statistik bylo v loňském roce v České republice týráno nebo zneužíváno dva tisíce dětí. Ještě vyšší počet je těch, které trpí při rozvodech rodičů. Na základě případů, jakými byl například spor rodičů o Sáru Barao nebo Terezku, a také na základě "kuřimské kauzy" vláda vypracovala a schválila novelu občanského soudního řádu. Psychologové ale nový předpis kritizují, neboť podle nich dává příliš pravomocí soudcům.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila je cílem novely posílit a ochránit práva dítěte. Novela zpřísňuje lhůty, do kterých musí soud rozhodnout v případech mezinárodních únosů dětí jedním z rodičů. Víc prostoru by také mělo dostat mimosoudní řešení sporů o potomka, jako je mediace nebo rodinná terapie.

Posílení pravomoci soudců se projeví v možnosti stanovit takzvaný navykací režim, tedy určit, kdy a jak se bude dítě stýkat s rodičem, kterého dlouho neviděl. Novinkou je také zákaz pro média zveřejňovat jméno a tvář týraných nebo zneužívaných dětí.

Z toho důvodu psychologové novelu kritizují. „Někteří soudci si mohou vykládat svoji pravomoc jako právo rozhodovat o citech dítěte a jeho vztazích k ostatnímu světu,“ obává se Alena Uváčiková, dětská psycholožka.

Novela by měla začít platit v průběhu příštího roku.