Švejnar: Doufám, že letošní rok bude pro ČR dobrý

Praha - Kandidát na českého prezidenta Jan Švejnar doufá, že letošní rok s osmičkou na konci se přiřadí k dalším rokům s touto číslicí, který bude úspěšný. "Doufám, že to bude dobrý rok, vynikající rok pro Českou republiku, že nastoupíme na dobrou dráhu a budeme pokračovat v tom, co jsme započali," řekl Švejnar.

Švejnar chce čas zbývající do volby prezidenta, která se uskuteční 8. února, využít k tomu, aby se setkal se zákonodárci a hovořil s nimi. „Též bych rád navštívil občany v Praze i mimo Prahu a pohovořil s nimi o tom, co vidí jako pozitivní, negativní a slyšel jejich názory,“ řekl Klausův protikandidát, který je smířen i s tím, že pokud se na příštích pět let stane hlavou státu, stane se terčem vtipů stejně jako ostatní politici. „Samozřejmě, to je celkem normální. Otázka je, do jaké míry to až zajde,“ dodal.

Jednou z výtek, kterým musí čelit, je i jeho americké občanství. Švejnar však připomněl, že i v zahraničí existují politici s občanstvím jiné země. „To nevidím jako problém, ale budu se tím zaobírat,“ podotkl a nezapomněl zdůraznit, že doufá, že dojde k veřejné debatě s Václavem Klausem. „Myslím si, že právě pro demokratický systém, který zde máme, to bude velmi důležité,“ zdůraznil.

O tom, v čem je lepší než nynější prezident, Švejnar nechtěl spekulovat, jak ale řekl, liší se v řadě věci. „Samozřejmě, je zde velký generační rozdíl, je zde rozdíl v myšlení. Já jsem člověk, který je spíše otevřený navenek, on je spíš člověk, který je zaměřen na místní scénu. A samozřejmě já se dívám trochu víc dopředu, on se zase víc zajímá o minulost,“ zhodnotil rozdíly.