Politologové: Na řeči Klause byla znát blížící se volba prezidenta

Praha - Novoroční projev prezidenta Václava Klause byl poznamenán blížící se volbou hlavy státu, domnívá se většina oslovených politologů. Podle Tomáše Lebedy bylo z Klausovy řeči jasné, že hodně stojí o znovuzvolení, proto byla jeho slova opatrná a umírněná. Vladimíra Dvořáková si myslí, že projev byl vyvážený a "kupodivu měl i lidský rozměr" k sociálním tématům. Politolog Jan Outlý zaznamenal vyhraňování vůči "lacinému antikomunismu", chybělo mu víc témat EU. Další expert Rudolf Kučera míní, že v Klausově pětiletém funkčním patřil projev k jeho nejslabším novoročním řečem.

Kučera řekl, že mu prezidentova slova připadala chaotická. „Přecházel nelogicky od velmi různých problémů k jiným a jenom je naznačil. Národní identita, pak zase zdražování, to, že hypotéky jsou důkazem důvěry v budoucnost. To byla taková změť problémů, v níž jsem vnitřní spojitost nezahlédl,“ uvedl Kučera.
    Podle Lebedy projev neurazil, nenadchl a byl dost jiný, než je u Klause zvykem. ČTK řekl, že Klaus se obvykle nebojí formulovat své často radikální názory. Tentokrát se jich ale vyvaroval a byl pragmatický, míní. „Byl to projev muže, který hodně stojí o to, aby za několik týdnů obhájil svůj prezidentský mandát. Tomu byl celý charakter projevu podřízen,“ konstatoval odborník, podle něhož Klaus zvolil ve své volební strategii „hru na jistotu“.
    Dvořáková řeč označila jako vyvážený projev před volbami, i když ho nevnímá jako jednoduchou agitaci. „Zajímavé je, že vůbec nebyla zmíněna ekonomická reforma, i když ta je hlavně věcí vlády,“ doplnila. Zaznamenala zmínky o ekonomickém úspěchu, myšlence národa, jasné distanci od komunismu a současně odsuzování líbivých proklamací vůči komunistickému režimu.
    Výhrady k lacinému antikomunismu si všiml také Outlý. Podle něj celkově projev nepřinesl obecnější zamyšlení nad uplynulým rokem. Chybělo mu téma podpisu nové smlouvy EU k fungování rozšířené unie i českého předsednictví v EU v roce 2009. Outlý Klause kritizoval i za to, že „demagogicky“ propojil zdražování potravin s využíváním půdy na produkci obnovitelných zdrojů. Outlý dále poznamenal, že se změnil scénář novoročního projevu, kdy v úvodu byl Klaus viděn mezi svými spolupracovníky. „Patrně chtěl působit pracovním dojmem,“ míní.
    Češi podle Klause přes problémy nyní žijí v asi nejlepším možném období existence země. Prezident mezi důkazy zahrnul sílící ekonomiku, zároveň označil za „mráčky na obloze“ růst cen energií a výrobků. Podle Klause je také nutné chránit identitu země, nechce-li přijít o svoji svobodu. Uvedl to v souvislosti s pádem hraničních kontrol a v narážce na minulé roky, které začínaly osmičkou, jako jsou 1918, 1938, 1948 a 1968.