Zastupitelství obžalovalo Starku kvůli únosu Roselliho

Praha - Žalobkyně poslala k soudu kauzu údajného únosu šéfa finanční společnosti Union Group Giuseppe Roselliho. V bezmála pět let starém případu je stíhán šéf fotbalového klubu Marila Příbram Jaroslav Starka, jeho tehdejší osobní strážce Zdeněk Karnoš a příbramský podnikatel Roman Kolář.

Obžaloba na tři obviněné byla minulý týden podána k Obvodnímu soudu pro Prahu 2, řekla státní zástupkyně.

Trojice byla původně kvůli údajnému únosu Itala v dubnu 2003 obviněna z vydírání, tato právní kvalifikace však byla posléze změněna. Obžaloba viní Starku, Koláře i Karnoše z omezování osobní svobody. Jako údajným členům organizované skupiny jim hrozí dva roky až osm let vězení. Pachatele, kteří únos přímo provedli, se policii odhalit nepodařilo. Starka je stíhán ještě v jiné kauze - podle policie je zapleten do únosu a smrti Lamberta Krejčíře, otce uprchlého miliardáře.

Vinu za údajný únos Roselliho Starka a spol. od počátku vyšetřování odmítali. Starka tehdy tvrdil, že Roselliho, jehož společnost ovládala Union banku před jejím krachem, viděl naposledy před třemi až čtyřmi roky. Naznačoval, že za vším mohl stát sám Roselli.

Tehdy pětapadesátiletý Roselli byl podle původního obvinění unesen počátkem dubna 2003 i se svým osobním strážcem, propuštěn byl o den později. Šéf Union Group, mateřské firmy Union banky, se pak sám přihlásil na policii. Kvůli zmizení Roselliho byla odvolána mimořádná valná hromada Union banky, na které měli vstoupit do dozorčího orgánu banky zástupci společnosti Goldman Sachs.

Karnošův obhájce již dříve řekl, že Roselli se zřejmě potřeboval schovat, aby nemusel na valné hromadě hlasovat určitým způsobem. Podle tehdejšího mediálního zástupce Roselliho prý ale únosci donutili bankéře podepsat řadu dokumentů. Podle investiční společnosti Invesmart, která tehdy banku ovládla, když od Union Group koupila 70 procent akcií Union banky za 2,8 miliardy korun, byla cílem únosu snaha nelegálně ovládnout Union Group.

Union banka skončila v roce 2003 v konkurzu. V souvislosti s rozhodováním o bance je nyní stíhán ústecký konkurzní soudce Jiří Berka. S dalšími lidmi se zpovídá ze zločinného spolčení, podle policie manipulovali konkurzy různých firem. Union banku nakonec poslal do konkurzu ostravský soud.