Nový zákon o policii má potíže

Praha - Už na konci ledna dostane vláda k projednání nový zákon o policii. Má ji reformovat a původně se počítalo i s tím, že zajistí nezávislou inspekci, která by policisty kontrolovala. Předloha, tak jak je zatím napsaná, však s jejím vyčleněním z ministerstva vnitra nepočítá. Opozice i část koalice v tom vidí problém.

Překvapení i zklamaní jsou ze současné verze policejního zákona i někteří koaliční poslanci. Narozdíl od všech předchozích verzí v ní totiž chybí možnost vyčlenění policejní inspekce mimo ministerstvo vnitra. „Když trestnou činnost policistů vyšetřují policisti, dává to možnost určité neobjektivity,“ říká poslanec Tomáš Kladívko (ODS), místopředseda výboru pro bezpečnost.

Neziskové organizace už dlouho kritizují, že v Česku není kontrola policie dostatečně nezávislá. I podle nich by měl existovat samostatný orgán. „Může být nezávislým na ministerstvu vnitra, například pod vládou a může se zabývat jak stížnostmi, tak trestními oznámeními na policisty, případně i městské strážníky,“ navrhuje Jiří Kopal z Ligy lidských práv.

Také bývalý ministr vnitra a předseda výboru pro bezpečnost František Bublan říká, že policejní reforma by měla být odvážnější a inspekce zcela nezávislá: „Bylo by to prospěšné nejenom pro samotnou instituci, ale také pro výsledky této práce.“

Ministerstvo se ale brání, že vytvoření úplně nového orgánu je náročné a takovou změnu teď nestihne připravit. „Jen když to vezmeme logisticky: inspekce používá auta policie, musí být ti policisté inspekce zaměstnanci někoho, v tuhle chvíli jsou to tedy zaměstnanci ministerstva vnitra,“ připomíná mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Nezávislost inspekce na ministerstvu vnitra je i součástí programového prohlášení vlády. Prosadila ho tam Strana zelených a na osamostatnění kontroly policistů trvá.

Policejní zákon půjde do vlády na konci ledna. Ministerstvo vnitra nevylučuje ani tu možnost, že by se část týkající se inspekce z nového policejního zákona úplně vyjmula a zpracovala zvlášť jako samostatný zákon.

Stínový ministr vnitra František Bublan.
Stínový ministr vnitra František Bublan.