Řidič sebevrah dostal za pokus o vraždu čtyři roky

Zlín - Čtyři roky ve věznici s dohledem vyměřila zlínská pobočka Krajského soudu v Brně jednadvacetiletému Rostislavu Bednaříkovi z Tlumačova na Zlínsku. Podle soudu spáchal pokus o vraždu, když loni v létě v sebevražedném úmyslu narazil na silnici svým vozem do protijedoucího automobilu. Jeho řidiči způsobil vážné zranění, sám byl zraněn lehce. Soud navíc Bednaříkovi na šest let zakázal řízení motorových vozidel.

„Bylo mu zcela jedno, jaké následky bude jeho sebevražedné jednání mít u ostatních účastníků silničního provozu. Je to egoistický, sobecký postoj k tomu, co způsobí. Jen shoda mimořádně šťastných okolností zabránila následkům, které by už nešlo napravit,“ uvedl v odůvodnění verdiktu předseda senátu Radomír Koudela.

Obžalovaný si ponechal lhůtu pro podání odvolání. Státní zástupce Roman Kafka, který mu navrhoval sedmileté až osmileté vězení, se proti výši trestu na místě odvolal. Mladíkovi původně hrozila sazba deset až 15 let vězení. Senát nakonec uložil trest výrazně pod její dolní hranici. Vzal v úvahu, že Bednařík je velmi mladý člověk, jehož osobnost ještě není zcela utvořena, dosud nebyl trestán, je příznivě hodnocen v místě bydliště i v zaměstnání a v neposlední řadě svého činu upřímně litoval.

Podle Kafky byla však lítost a omluva obžalovaného u soudu pouze formální. „Myslel jen na sebe, byl bezohledný a bezcitný k ostatním osobám. Vědomě si vybral osobní automobil, aniž mohl předvídat, kolik dospělých osob či dětí v něm sedí,“ poznamenal státní zástupce.

Znalec z oboru dopravy při minulém líčení uvedl, že jen rychlá reakce druhého řidiče - vojáka z povolání, který strhl volant do strany, zabránila čelnímu střetu. Oba automobily se tak na rovném úseku silnice srazily jen levou přední částí, což se příznivě projevilo v následcích nehody. Druhý řidič přesto utrpěl vážná zranění - otřes mozku, poranění krční páteře, hrudníku a zlomeninu nohy. Na vozidlech vznikla škoda za přes 200.000 korun.

Obhájkyně Ivana Santariusová dnes soudu navrhla provedení nového znaleckého posudku, který by objasnil příčetnost klienta v době nehody, jeho způsobilost k řízení motorových vozidel a nutnosti ochranné léčby. Podle senátu však ve věci provedené znalecké posudky, podle nichž Bednařík netrpí duševní chorobou, byly dostačující.

„Neměl reálné důvody pro sebevraždu. Nezvládá běžné problémy a stresy, které přináší život, a raději volí únik od reality,“ hodnotil osobu obžalovaného v závěrečné řeči Kafka. Znalci u Bednaříka diagnostikovali pouze poruchu osobnosti, kterou trpí asi deset procent populace. Podle nich je introvertní, sebestředný a má problémy se sebeprosazováním.

Mladík se o dobrovolný odchod ze života přitom již v minulosti pokusil. V roce 2002 skočil z mostu v Otrokovicích. Pokus přes vážná zranění přežil. Posléze docházel k odborníkům a byl také v kroměřížské psychiatrické léčebně. Ambulantní léčbu ukončil v květnu 2004.

Policisté ve Zlínském kraji zaznamenali loni na silnicích ještě jednu nehodu, kterou také zavinil sebevrah. Devětadvacetiletý muž z Vizovic na Zlínsku 10. září u obce Břest na Kroměřížsku za volantem malé dodávky čelně narazil do protijedoucího kamionu Iveco. Jeho řidič utrpěl těžké zranění, viník nehody zemřel. Kamion s nákladem titanové běloby shořel.