Barbora Škrlová už je z Norska zpátky v Česku

Praha/Oslo - Letadlo s Barborou Škrlovou v doprovodu norských policistů již přistálo na ruzyňském letišti. Škrlová s převozem dobrovolně souhlasila. Nyní ji čeká převoz do Brna, kde soud musí do 48 hodin rozhodnout o případném uvalení vazby. Policisté zadrželi třiatřicetiletou Škrlovou v sobotu na severu Norska.

Norská policie dostala od české policie informaci, že na českou Linku bezpečí se obrátil chlapec, který je týrán v dětském domově v Norsku. Norská policie zjistila, že se jedná o třináctiletého Adama. Zmíněný dětský domov našla, nicméně chlapce v něm neobjevila. Proto zahájila šetření pro únos. Adama norská policie nakonec sice nalezla, ale zjistila, že jde o 33letou Barboru Škrlovou, která již od září jako třináctiletý Adam chodila v Norsku do školy. Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová potvrdila, že Škrlovou zatkli policisté skutečně v souvislosti s pátráním po údajně týraném českém chlapci Adamovi.

Opletalová uvedla, že Škrlová přicestovala do Norska koncem léta spolu s pětičlennou českou rodinou. Část rodiny poté odcestovala zpět do ČR a Škrlová se začala vydávat za třináctiletého syna Adama.

Otec rodiny, s níž do Norska přicestovala, Škrlové ke změně identity zřejmě napomáhal a byl po jejím útěku z dětského domova zadržen, uvedla Opletalová. Nejprve pro podezření z týraní údajného „Adama“ a poté pro matení policie. Za otce Škrlové se nejspíš vydával bývalý šéfdramaturg Východočeského divadla Martin Fahrner. Jako „Adam“ dokonce chodila Škrlová od září v Norsku do školy.

Po návratu do ČR bude eskortována do Brna, kde soud rozhodne o jejím případném vzetí do vazby. Škrlová je podle Městského státního zastupitelství v Brně obviněna z trestného činu poškozování cizích práv. Toho se měla dopustit vůči zaměstnancům Klokánku, když se vydávala za nezletilou dívku.

Škrlová se po útěku z brněnského azylového domu Klokánek ukázala v Dánsku. Údajná Anna byla svěřena do péče Kláry Mauerové nepravomocně loni v březnu. Soud své rozhodnutí v červnu zrušil poté, co policie zadržela Kláru Mauerovou za týrání jejích synů. Už v květnu svěřil soud Annu a oba syny Mauerové do péče Klokánku, odkud pak údajná Anna utekla.

Na celý případ se přišlo zcela náhodou loni v květnu, kdy se zjistilo, že teprve sedmiletý Ondra je v pronajatém domě Kláry Mauerové v Kuřimi na Brněnsku uzamčen v temné komoře pod schody. Následné vyšetřování ukázalo, že týrán byl i jeho starší bratr Jakub, přičemž do ponižování a šikanování dětí se měla zapojit i jejich teta Kateřina Mauerová a blízcí známí rodiny.

Oba hlavní aktéři kuřimské kauzy, týraní chlapci Ondřej a Jakub, se poté dostali do Klokánku. Kateřina i Klára Mauerovy jsou ve vazbě, matce chlapců hrozí 12 let vězení, jejich tetě osm let. Některé zdroje uvádějí, že týrání dvojice chlapců může mít souvislost s členstvím stíhaných v náboženské sektě.