Rath navrhne veřejnou volbu prezidenta, zamezí se tak prý korupci

Praha – Místopředseda ČSSD David Rath považuje veřejnou volbu prezidenta stále za nejlepší možnost při volení hlavy státu. Návrh údajně podporuje i většina sociálnědemokratických poslanců. Takový způsob volby podle Ratha na rozdíl od tajného hlasování zaručí její průhlednost a zamezí spekulacím o korupci.

Igelitky s miliony

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD se domnívá, že by se tak nemohla opakovat situace, za které získal důvěru Topolánkův kabinet. Vzniku vlády výrazně pomohly hlasy dvou sociálních demokratů Miloše Melčáka a Michala Pohanky, což vyvolalo domněnky o jejich uplacení.

Názory občanských demokratů o protiústavnosti takové volby považuje Rath za nesmyslné. „Z ústavy jasně vyplývá, že způsob volby, zda se hlasuje veřejně nebo tajně, rozhodnou nakonec volitelé, není třeba měnit ústavu,“ argumentuje místopředseda ČSSD.

„Tajná volba prezidenta republiky v politickém prostředí roku 2008 je volbou korupční, neseriózní a neférovou,“ odmítá označení tajného hlasování občanskými demokraty za jediný demokratický způsob volby.

Sleduj svého poslance

Rath podle svých slov podporou veřejného hlasování o prezidentovi vůbec nechce bránit poslancům ČSSD, aby volili Václava Klause, jen tak voliči budou mít možnost zjistit, koho upřednostňuje „jeho“ senátor nebo poslanec.

V případě sympatií k jinému prezidentskému kandidátovi, než kterého podporuje jeho strana, by měl politik svůj výběr oznámit dopředu, měl by ho umět jasně zdůvodnit a také být připraven nést případné politické důsledky.

David Rath je odhodlán iniciovat veřejnou volbu sám, doufá ale, že se mu ji podaří prosadit i v řadách ČSSD, kde údajně podobný názor zastává většina poslanců, mimo jiné i předseda Jiří Paroubek. Debatu chci otevřít v poslaneckém klubu příští úterý.