Nova: Šlouf si telefonoval se šéfem sekretariátu Vesecké

Praha - Někdejší poradce premiéra Miloše Zemana Miroslav Šlouf si od října do poloviny prosince celkem osmačtyřicetkrát telefonoval s Josefem Pavlíkem, šéfem sekretariátu nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Bylo to v době, kdy zastupitelství řešilo mimo jiné kauzy biolíh nebo vyšetřování předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. V dnešních zprávách o tom informovala televize Nova. Šlouf byl podle televize v telefonickém kontaktu také s Janem Vaněčkem z inspekce ministerstva vnitra. Podle televize by se kauzou v nejbližších dnech mělo zabývat vedení ministerstev vnitra a spravedlnosti.

Česká televize v pořadu Reportéři nedávno také uvedla, že kvůli Čunkovi se loni nejméně třikrát setkali bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová.

Šlouf televizi řekl, že se s Pavlíkem seznámil před několika lety v Havlíčkově Brodě. „Tam žije současný ředitel sekretariátu paní Vesecké, tak s ním občas telefonuju,“ uvedl Šlouf. Pavlík odmítl televizi říct, o čem se Šloufem hovořil. Podrobnosti televizi nesdělil ani Vaněček, který je podle Novy šéfem oddělení zpracovávajícím klíčové kauzy.

Vysvětlení kontaktů podle televize požadují i někteří koaliční a opoziční politici. „Nepovažuju to standardní. Nestačím se tomu divit,“ uvedla stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Čunek byl loni obviněn, že jako starosta Vsetína přijal před šesti lety půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real. Poté, co nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká případ odebrala přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělila ho žalobci Arifu Salichovi do Jihlavy, bylo stíhání v srpnu zastaveno. Na začátku listopadu Vesecká nařídila, aby Čunkovo stíhání pokračovalo, a 7. listopadu podal Čunek demisi. Za dva týdny Salichov Čunkovo stíhání podruhé zastavil. Nyní se spekuluje o možném Čunkově návratu do vlády.

Pořad ČT informoval o třech schůzkách Němce, Kučery a Andělové, které se měly odehrát 6. února, 28. února a 17. května. První schůzka se uskutečnila jeden den předtím, než Senát zbavil Čunka imunity, a dva dny před policejním obviněním. Druhého setkání v brněnském hotelu International se zúčastnila i Vesecká.

Naposledy se Němec, Kučera a Andělová údajně sešli 17. května při otevírání justičního paláce v Jihlavě. V průběhu rautu v restauraci Nika podle ČT Němec s Kučerou prý na Andělovou vyvíjeli tlak, protože vyšetřování Čunka spělo ke konci. Asi tři týdny poté Vesecká odebrala kauzu Obstovi a přidělila ji Salichovi. Důvodem byla Obstova údajná procesní chyba. Opoziční ČSSD kvůli kauze požaduje vznik vyšetřovací parlamentní komise.

Čunka kromě toho prověřuje policie kvůli neoprávněnému pobírání sociálních dávek. Podle médií totiž na konci 90. let, kdy od státu pobíral sociální dávky, si v bankách ukládal miliony korun. Peníze podle Čunka pocházely z širší rodiny a měly sloužit k postavení rodinného domu a realizování podnikatelského záměru, od kterého ale po zvolení vsetínským starostou Čunek ustoupil. Podle spekulací médií policie případ odloží.

Média loni také informovala o tom, že kvůli kauze biolíh byl v kontaktu se Šloufem i bývalý policejní prezident Vladislav Husák. Podle Mladé fronty Dnes vyzradil Husák informace o připravované akci v kauze Biolíh a Šlouf pak varoval olomouckého lobbistu Františka Vybírala, který je ústřední postavou aféry, v níž jde o korupci při zadávání státní zakázky na výrobu biopaliv. Jeho prostřednictvím měli podnikatelé, kteří se zajímali o připravované obchody s biolihem, údajně uplácet státní zaměstnance.