V Detroitu se pro novináře otevřel tradiční mezinárodní autosalon

Detroit - V americkém Detroitu se v neděli pro novináře otevřely brány tradičního mezinárodního autosalonu. Automobilky z celého světa na něm představí více než padesát nových modelů a zástupci největších výrobců budou posuzovat vyhlídky na letošní rok. Ten bude podle analytiků obzvlášť náročný, protože americká ekonomika vstupuje do fáze útlumu a za určitých okolností ji možná potká recese.

Spojené státy mají největší automobilový trh na světě a autosalon v Detroitu je rovněž největším na světě. Letošní ročník je ve znamení „zelených“ aut. Byla představena malá úsporná auta a auta na hybridní pohon. Podle redaktora ČT Jana Hreňa tato situace reflektuje to, že Američané stále více vyhledávají menší a úsporné vozy. Přesto se tomuto trendu americké automobilky dlouho bránily.

V loňském roce se na americkém trhu prodalo 16,15 milionu osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel, což byl proti roku 2006 pokles o 2,5 procenta. Podle některých odhadů by letos prodej mohl klesnout až na 15,5 milionu, i když část výrobců, včetně třeba General Motors, ve druhém pololetí počítá s růstem poptávky.

Ani německá automobilka BMW nepředpokládá, že by ji případná krize na americkém trhu mohla ohrozit. Podle Hreňa prodává BMW převážně luxusní auta a trh s luxusními automobily není na výkyvy běžného trhu tolik náchylný. I u asijské automobilky Hyundai se dá očekávat spíše růst než pokles. Prodejnost jejich automobilů roste celosvětově, a v USA využívá toho, že na rozdíl od zavedených amerických značek je na jejich trhu schopná nabídnout malá a úsporná auta.

Podle odborníků by ale celková prodejnost měla stejně klesnout. „Debaty na autosalonu v Detroitu pravděpodobně potvrdí náš negativní pohled na vývoj amerického trhu v roce 2008. V letošním roce v USA rozhodně očekáváme další výrazný pokles prodeje automobilů,“ varoval analytik investiční banky Lehman Brothers Brian Johnson. Hlavním viníkem bude zřejmě další zhoršení podmínek při žádostech o úvěr a také snaha automobilek se už nepokoušet o žádné větší prodejní pobídky.

Poslední velký útlum na trhu automobilů Spojené státy zažily v roce 1991, kdy prodej aut klesl o 16 procent. O rok dříve nicméně dosáhl rekordu. Zatím nejpesimističtěji se na letošní rok dívá analytik Thomas Stallkamp ze společnosti Ripplewood Holdings. Stallkamp v listopadu řekl, že letos by se mohl prodej aut v USA snížit až o deset procent na 14,5 milionu vozů.

Analytici se většinou shodují v názoru, že tak výrazný pokles prodeje by vedl k ještě výraznějšímu omezení výroby a k dalšímu propouštění, především v automobilkách v Detroitu. Konzultační společnost CSM Worldwide uvedla, že během ledna bude prodej osobních a lehkých užitkových vozů činit v přepočtu na celý rok 15,5 milionu kusů. Do března prodej v ročním přepočtu klesne na 12,9 milionu a pak se stabilizuje.

Novináři si mohou vystavované automobily prohlížet od neděle do úterý, ve středu a ve čtvrtek je autosalon určen expertům z branže. Veřejnost se může přijít podívat od soboty 19. ledna až do neděle 27. ledna.