Vláda nesouhlasí se senátním návrhem na zúžení imunity

Praha - Kabinet Mirka Topolánka (ODS) nepodpoří ve sněmovně senátní návrh na razantní omezení trestní imunity zákonodárců. Podobný návrh loni v dubnu vláda podpořila, příslušná novela ústavy ale narazila ve sněmovně. Senátoři proto předlohu doplnili o návrh, podle něhož by parlament měl do budoucna rozhodovat pouze o zatčení svých členů, ne však už o jejich trestním stíhání.

Ministr a šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL) na tiskové konferenci po zasedání kabinetu řekl, že návrh je „šitý horkou jehlou“ a postoj vlády neznamená, že chce bezbřeze chránit imunitu.

Za nedořešený označil například návrh, aby se rozšíření nynější beztrestnosti projevů a hlasování zákonodárců nově vztahovalo i na regionální a obecní zastupitele. Není podle něj jasné například to, zda by se imunita vztahovala i na zastupitele městských částí. „Známe případy, kdy jsou vyšetřováni zastupitelé, protože o něčem rozhodli. Tady je třeba soustředit se na výkonnou moc, aby k těmto excesům nedocházelo,“ konstatoval.

Radikální změnou, o které se jistě bude diskutovat, by podle něj bylo zúžení trestní imunity ústavních soudců pouze na činy související s výkonem jejich funkce. V současnosti platí, že je nelze stíhat bez souhlasu Senátu obecně.

S ohledem na dosavadní kritické postoje poslanců není jisté, že se sněmovna tentokrát k pozměněné novele postaví pozitivně.

Senátoři v novele počítají se zachováním takzvané přestupkové imunity a s tím, že by zákonodárce mohla policie nadále zadržet jen při spáchání trestného činu nebo bezprostředně poté. V takovém případě by se zákonodárce mohl dostat do vazby jen se souhlasem předsedy příslušné parlamentní komory. O pokračování vazby by rozhodovala sněmovna nebo Senát na své schůzi.

Původní senátní předloha počítala s tím, že by se trestní imunita zákonodárců měla týkat jen jejich projevů v parlamentu. Sněmovna ale takový záměr v červnu odmítla a novelu vrátila Senátu k přepracování. Nyní je praxe taková, že pokud parlament svého člena k trestnímu stíhání nevydá, je už v daném případě navždy vyloučeno.