Český psychiatr pomáhá organizaci Rowlingové s reformou systému péče o postižené děti

Praha/Londýn - Český psychiatr Jan Pfeiffer bude spolupracovat s organizací Children´s High Level Group, která bojuje za dětská práva. Jeho úkolem bude pomoci zemím střední a východní Evropy při reformování systému péče o postižené děti. Organizaci založila spisovatelka Joanne Rowlingová, která se v České republice angažovala v boji za zrušení klecových a síťových lůžek v sociálních ústavech a psychiatrických léčebnách. Z jejich opětovného používání obvinila Česko minulý týden reportáž stanice BBC, čeští odborníci ji označili za neobjektivní a bulvární.

O zrušení klecových lůžek se zasazoval v roce 2004, kdy toto téma zpopularizovala autorka Harryho Pottera, také Jan Pfeiffer. „Všichni se pozastavují, jak taková země může používat metody, které tady nazývají středověkými,“ říká o reakci britských odborníků na reportáž. Používání lůžek považuje Pfeiffer ale pouze za zlomek celé problematiky. Podle něj, respektive podle organizace Children´s High Level Group, je potřeba reformovat celý systém péče o postižené děti.

Pfeiffer: Český systém zaspal, potřebuje modernizovat

„Mojí rolí bude navazovat kontakty s organizacemi a vládami a hledat, která z nich bude ochotná požádat naši organizaci o pomoc, aby mohl být systém péče v institucích transformován do modernější podoby,“ popisuje Pfeiffer náplň své nové funkce, které by se měl ujmout v únoru.

Nabídky pomoci by měli směřovat i do dalších zemí: Bulharska, Chorvatska, Černé Hory, Moldávie a pobaltských států. Organizace prý zaznamenala už první úspěchy v Rumunsku.

Pfeiffer nechce, aby nabízenou pomoc brali pracovníci sociálních zařízení a léčeben jako kritiku na svou adresu, jde především o kritiku systému. „Západní Evropa začala hledat alternativy ústavů už po druhé světové válce, my jsme to bohužel kvůli naší politické situaci zmeškali, ale věřím, že šikovnost našich mozků a srdcí nám umožní toto zpoždění brzy dohnat,“ domnívá se psychiatr.

Reportáž BBC považují čeští odborníci za bulvární

Videozáznam BBC z 15. ledna vzbudil mnoho reakcí, především mezi českou odbornou veřejností. Na jeho základě ministerstvo práce a sociálních věcí rozhodlo o vyslání kontrolní inspekce do ústavů. Reportáž ale považují zástupci resortu za očerňující, nelíbí se jim například, že prostor k vyjádření nedostali pracovníci sociálních zařízení.

Reportér britské televizní stanice navštívil jako zástupce charitativní organizace osm ústavů, v pěti z nich zachytil skrytou kamerou postižené děti a dospívající v „klecích“, jak je v příspěvku nazýval. Nejednalo se ale o „typická“ klecová lůžka, ale o postele s postranicemi. Podle mluvčího ministerstva je používání podobných lůžek alternativou ke zvýšené aplikaci léků. BBC se ale odvolává na experty Rady Evropy pro lidská práva, kteří tvrdí, že pobyt v takových postelích má na mentální vývoj dětí negativní vliv.

Používání klecových lůžek je v Česku nepřípustné od roku 2004, zákon o sociálních službách z loňského roku pak povoluje použití jiných omezovacích prostředků, například právě dětských postelí s posuvnými postranicemi, jen pokud dítě ohrožuje své zdraví nebo život a pouze se souhlasem zákonného zástupce.

Pacient sociálního ústavu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24