Julínek přistoupí na požadavky odborářů, pokud zruší stávku

Praha - Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se rozhodl přistoupit na návrh odborů o přesčasech a pracovní době. Pokud do dvaceti čtyř hodin ukončí stávkovou pohotovost, nahradí svůj návrh v připravovaném zákoně jejich záměrem. Julínek to řekl dnes na mimořádném brífinku.

„Míním tím uklidnit jednak situaci ve zdravotnictví a jednak vytvořit prostor pro další jednání, které může pokračovat v klidu ve čtyřstranném modelu, a výsledky tohoto jednání pak můžou nalézt komplexnější úpravu v zákoníku práce, která by vyhovovala zdravotnictví,“ řekl Julínek.

Zdravotníci vyhlásili na 5. března výstražnou stávku kvůli úpravě přesčasů a odměn ve zdravotnictví, kterou chtěl Julínek prosadit. „Tím, že stávkovou pohotovost ukončí, dokáží, že jim jde o stabilitu ve zdravotnictví, nikoli o politické body,“ uvedl dnes ministr.

Na to zareagoval předseda Odborového svazu zdravotnictví Jiří Schlanger slovy: My uděláme všechno proto, aby stávková pohotovost byla odvolána, ale potřebuje to určitý čas." Čtyřiadvacetihodinový termín pro odvolání stávkové pohotovosti se odborářům zdá nesplnitelný.

Julínek před časem navrhl, aby se pracovní týden zdravotníků prodloužil ze 40 na 48 hodin. K tomu by bylo pak až osm hodin přesčasů týdně. Lékaři by tedy pracovali až 56 hodin za týden. Zdravotníci jeho nápad označili za „zavedení pracovních sobot“.

Odboráři a zaměstnavatelé mají společný návrh změny zákoníku práce a dali ho ke zpracování ministerstvu práce. Stejně jako Julínek počítají celkem s 56 odpracovanými hodinami týdně. Liší se ale v jejich rozložení a ve výsledku i v penězích. Zásadní rozpor mezi odboráři a Julínkem je ale ve druhé části návrhu. Julínek chce smluvní mzdy. Zaměstnanec by si mohl domluvit výši odměny, nemocnice by tak ocenily kvalitní pracovníky. Odbory se bojí toho, že když nebudou pevné tabulky, platy klesnou, protože nemocnice budou šetřit právě na nich.