Počet infikovaných virem HIV se v Česku neustále zvyšuje

Praha - Počet nakažených virem HIV v České republice každý rok stoupá. Výsledky za loňský rok ukazují, že nárůst infikovaných je nejvyšší od osmdesátých let, tedy od počátku testování v Česku. Podle Marie Staňkové, vedoucí lékařky AIDS centra, je důvodem nárůstu nejspíše to, že se lidé přestali možnosti nákazy obávat.

V současné době dorůstá populace, která se této infekce nebojí. „Lidé si říkají, že existují léky,“ zmiňuje Marie Staňková z AIDS centra jeden z důvodů, který vede k nárůstu počtu nakažených.

Nejvíce případů se vyskytuje právě v generaci „čerstvě“ dospělých, kterých se tolik nedotkly preventivní kampaně v devadesátých letech, a pak také mezi muži kolem čtyřicátého roku věku. „Je vidět, že populace není obeznámena s celou touto problematikou a hází ji za hlavu,“ říká Staňková o první skupině nejčastěji infikovaných.

Ve skutečnosti je sice opravdu léčba účinná ve smyslu, že při včasném odhalení nemoci nemusí znamenat úmrtí v krátkém časovém horizontu, ale rozhodně nedovede infekci zlikvidovat, pouze zabránit jejímu dalšímu šíření. Působnost léčby ovšem není stoprocentní, virus se rychle stane vůči medikamentu necitlivý.

Léčení komplikuje také poměrně vysoká cena léků, která se běžně pohybuje kolem deseti tisíc korun, které pojišťovna nehradí v plné výši.

V prosinci 2007 u nás statistiky evidovaly 1033 HIV pozitivních. Za celý rok jejich počet stoupl o 122 nových případů, což bylo zatím nejvíc v historii testování v ČR. 84 procent loni zjištěných případů se nakazilo pohlavním stykem. Téměř 80 procent infikovaných jsou muži, nákazu zjistili většinou ve věku od 25 do 29 let. Ženy se o své nemoci dozvěděly o něco dříve, ve věku od 20 do 24 let. Šest procent nakažených žen bylo těhotných.

Počet HIV pozitivních v naší republice narůstá v řádu desítek, ve světě se jedná o stovky až tisíce případů. Podle OSN se virem denně nakazí 6800 lidí a 5700 jich zemře na AIDS. Nejvíce infikovaných žije v Africe - 22,5 milionů pacientů. Skutečný počet nakažených může být ale mnohonásobně vyšší, než vykazují statistiky, protože mnoho lidí nechodí na testy.