Podle odborníků heparin nemusel způsobit smrt všech pacientů

Hradec Králové - Neoprávněné podání léku na snížení srážlivosti krve nemuselo mít u několika pacientů oddělení ARO nemocnice v Havlíčkově Brodě bezprostřední souvislost s jejich následnou smrtí. Před Krajským soudem v Hradci Králové, který projednává případ Petra Zelenky, to řekli lékaři Petr Cetkovský a Peter Salaj. Oba byli členy ministerské komise, která prověřovala podezřelá úmrtí v havlíčkobrodské nemocnici.

Lékaři také připustili, že nemocnice mohla podání nadměrných dávek léku heparinu u části pacientů odhalit dříve. „Jsou určité testy, které šlo provést a které by aplikaci heparinu odhalily,“ řekl během výslechu například Salaj.

Jeho kolega Cetkovský však před soudem připustil, že je velmi obtížné rozpoznat u pacientů ve velmi špatném zdravotním stavu, zda je příčinou krvácení podání nepředepsaného heparinu či pouze jejich zdravotní komplikace. „Když někdo nemá podezření, že byl podán heparin, pak je možné předpokládat, že nezvolí tu správnou cestu,“ řekl Cetkovský.

Oba lékaři se během výslechu vyjadřovali k jednotlivým případům podezřelých úmrtí. U většiny z nich potvrdili, že příčinou zdravotních komplikací či úmrtí mohlo být neoprávněné podání heparinu, u několika pacientů však podání heparinu nemuselo být příčinou smrti či zhoršení zdravotního stavu. „Případné podání heparinu nemá podle mého názoru příčinnou souvislost s úmrtím pacientky,“ řekl například Salaj. U dalšího pacienta byl sice heparin testy zjištěn, ale v době smrti byl již vliv heparinu podle lékařů nevýznamný.

Zelenkův obhájce Jan Herout tvrdí, že u celkem čtyř údajně poškozených má pochybnosti, zda zemřeli v souvislosti s jednáním obžalovaného Petra Zelenky. „Dnešní výslechy potvrdily mé závěry, které jsem uvedl do písemného návrhu adresovanému státnímu zastupitelství, kterému jsem navrhoval, aby tyto čtyři případy nebyly posuzovány jako trestný čin dokonané vraždy, ale maximálně jako trestný čin pokusu o vraždu,“ řekl novinářům Herout.

Krajský soud v Hradci Králové se případem série vražd v havlíčkobrodské nemocnici začal zabývat v pondělí, jednatřicetiletý Zelenka se před soudem přiznal k pěti případům podání heparinu, u ostatních si údajně podrobnosti nevybavuje. Primář ARO Pavel Longin při svém úterním výslechu popsal postup při odhalení neoprávněného podávání heparinu.