Klaus: Genocida Židů musí zůstat věčným mementem

Praha - Na 27. ledna, kdy byl v roce 1945 osvobozen koncentrační tábor Osvětim, připadá Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Již několik let se při této příležitosti koná shromáždění na půdě Senátu. Na setkání přednesl projev také prezident Václav Klaus.

Shromáždění v horní komoře parlamentu pořádaly Nadační fond obětem holocaustu a Federace židovských obcí pod záštitou Přemysla Sobotky. Předseda Senátu ve svém projevu řekl, že tento den chápe jako připomenutí „odporu proti zlu a demagogii“, boje proti extremistům, kteří zneužívají svobody a demokracie. „Nesmíme dovolit, aby se nám trestuhodná pasivita vymstila jako ve 30. letech,“ prohlásil Sobotka.
   
Podle prezidenta Václava Klause zabrání připomínání památky obětí holocaustu ve vytváření „falešného obrazu minulosti“. Moderní doba historickou zkušenost novým generacím vzdaluje, tragika osudu Židů musí být připomínána ne pouze pro historickou pietu, ale i pro budoucnost. „Genocida evropských Židů musí zůstat věčným mementem, které bude posilovat naše přesvědčení o zásadním významu lidské svobody, neboť ta je jedinou zárukou, že se podobné tragické události už nikdy nebudou opakovat,“ řekl prezident. 
   
Nechci opakovat slova, že musíme učinit vše, aby se tragédie holocaustu už niky neopakovaly, pronesl v části své řeči bývalý osvětimský vězeň Toman Brod. Zloba je v lidech pevně zakořeněna a zabránit zlu, krutosti a nenávisti nejsou schopni mocní lidé, natož ti „prostí bezbranní“. Ovšem je nutné bojovat i bez naděje, že člověk vůbec někdy zvítězí. „Hlavní, čím mohou bezbranní našeho společenství přispět k zdánlivě marnému, ale nutnému úsilí, je jejich pevné přesvědčení, že vždy a všude zůstanou slušnými lidmi,“ zakončil svůj projev, který sám označil za pesimistický, Toman Brod. 
    
Na shromáždění promluvil také viceprezident Mezinárodního osvětimského výboru Christoph Heubner. Připomněl na úvod, že ti, kteří přišli do Senátu, jsou v tuto chvíli spojeni se světem, neboť i v OSN a Evropském parlamentu vzpomínají právě na oběti holocaustu. Vzpomněl, stejně jako prezident Klaus, na mladou generaci a poděkoval všem, kteří mládeži předávají své zkušenosti s holocaustem a vytvářejí tak pravdu a naději.

K řečníkům na shromáždění v senátu patřili také předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek, František Bányai z Židovské obce v Praze anebo Jiří Daníček, předseda Federace židovských obcí České republiky.