Pamětníci židovského odboje se sešli, připomněli si památku obětí

Praha - Sedm desítek československých Židů, kteří se postavili před více než 60 lety na odpor nacismu a fašismu, se dnes sešlo v Praze při představení sborníku o židovském odboji. Akce připomněla dnešní den památky obětí holokaustu, který připadá na 27. leden. V tento den byl v roce 1945 osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi. Česko - stejně jako většina států EU a další země - si ho připomíná od roku 2004.

„U veřejnosti často panuje představa, že Židé byli jen pasivní obětí a šli na smrt jako ovce. Realita je jiná. Židé z Československa se účastnili povstání v Treblince, odboje v protektorátu, byli v bojových jednotkách na východě, západě i v Africe. I tohle patří k příběhu o holokaustu,“ řekl ČTK Tomáš Jelínek z České rady pro oběti nacismu, která spolu s Historickým ústavem Akademie věd ČR dnešní setkání a představení sborníku uspořádala.

Setkání se zúčastnil například Tomáš Radil, který 27. ledna 1945 osvobození osvětimského koncentračního tábora zažil jako třináctiletý hoch. Mezi osvoboditele okolí Osvětimi zas patřil Viktor Schwarz, který se dostal do Rudé armády. Na akci nechyběl ani devadesátiletý Adolf Burger. Jako vězeň pracoval v německé padělatelské dílně v koncentračním táboře Sachsenhausen. Podle jeho knihy vznikl film Ďáblova dílna, který je nyní nominován na Oscara.

V domácím odboji z účastníků setkání působil třeba Miloš Kocman, který byl za svou činnost odsouzen k trestu smrti. Z vězení v Drážďanech uprchl poté, co bylo město rozbombardováno. Ve slovenském odboji zas pracoval Koloman Gajan. Ve Svobodově armádě byl lékař Gustav Singer. V Bulharsku jako partyzán bojoval Baruch Bernstein. Adolf Vodička odešel do španělské občanské války, pak se dostal do britské armády. V jejích řadách byl i Jiří Kavka. Na Blízkém východě bojoval přeborník v boxu z dob první republiky Jiří Poláček, u afrického Tobruku Viktor Velemín.

Podle Jelínka měli židovští vojáci a odbojáři i silné osobní důvody, aby se postavili nacismu se zbraní v ruce. Přišli totiž o své nejbližší, kteří umírali v koncentračních táborech. Také na motivy, které odboj Židů ovlivnily, se sborník zaměřuje. Publikace obsahuje nejen příspěvky českých a slovenských historiků, ale právě i vzpomínky přímých účastníků židovského odboje. Čtenáři v ní najdou také 200 fotografií. Sborník vychází z mezinárodní konference o židovském odboji, která se konala v Praze v říjnu 2006. Vydal ho Historický ústav AV ČR.