Median: Lidé by na Hradě chtěli Václava Klause

Praha - Nejnovější průzkum agentury Median pro Mladou frontu Dnes naznačuje, že pokud by prezidenta volili přímo občané, zvolili by nejspíš opět Václava Klause. Zhruba srovnatelné šance mají kandidáti na prezidenta i u poslanců a senátorů, kteří mezi nimi budou vybírat. Václav Klaus zůstává mírným favoritem.

Podle průzkumu chce Václava Klause na Hradě 59 procent lidí. Jan Švejnar za ním zaostává o 18 procent. „Nicméně i jeho výsledek znamená ve srovnání s předchozími průzkumy výrazný vzestup,“ uvádí list.

Lidé v průzkumu uvedli, že výhodou Švejnara je skutečnost, že je nováčkem v politice a může do ní přinést nový styl. Naopak Klausovi příznivci si na svém favoritovi cení, že je léty prověřený, a tudíž čitelný. Na otázky Medianu odpovídalo 539 respondentů.

Ještě vloni v říjnu, kdy se mluvilo i o jiných kandidátech, podporovala Švejnara jen čtyři procenta lidí a téměř polovina dotázaných odpověděla, že ho vůbec nezná. Teď preferuje Švejnara už 41 procent lidí.

Zatímco Klause chtějí dalších pět let na Hradě především ženy a středoškoláci, Švejnara podporují spíše muži a vysokoškolsky vzdělaní lidé. Klaus boduje zejména v Praze a ve středních Čechách, v ostatních českých regionech je obliba obou kandidátů vyrovnaná, na Moravě je o něco populárnější Švejnar.

Lidé by Klausovi dali trojku
Průzkum Medianu pro Lidové noviny (LN) porovnával současného prezidenta Václava Klause a jeho předchůdce Václava Havla. Pro současného prezidenta se vyslovilo 48 procent respondentů, bývalého prezidenta preferuje jen 28 procent dotázaných. Přibližně 24 procent lidí nedává přednost žádnému z polistopadových prezidentů.

Respondenti měli také prezidentových pět let oznámkovat. Nejčastější známka, kterou uvedlo 37 procent dotazovaných, byla trojka, 31 procent respondentů by dala Klausovi dvojku. „Je vidět, že není vnímán ideálně jako nezpochybnitelná autorita,“ řekl LN politolog Jan Bureš z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.